Start Aktualności Wojewoda i Śląski Urząd Wojewódzki dla ochrony zdrowia

Wojewoda i Śląski Urząd Wojewódzki dla ochrony zdrowia

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 grudnia 2019

Fot.: WPR

Wojewoda i jego zastępcy przez pół godziny raportowali o efektach pracy w kadencji 2015-2019...

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podsumował w poniedziałek (9 grudnia) cztery lata pracy na tym stanowisku. W raporcie było też o ochronie zdrowia.

Jako, że nowy-stary premier Mateusz Morawiecki nie przyjął ani jednej dymisji wojewody (ci składają ją, gdy władzę po wyborach obejmuje nowy rząd), to wojewoda Wieczorek jest obok b. wojewody Zygmunta Łukaszczyka (2007-2014) jest tym, który sprawuje urząd więcej niż jedną kadencję. Jeśli Jarosław Wieczorek utrzymałby się na urzędzie przez całą drugą kadencję, to będzie jedynym, któremu tak sztuka udałaby się.

Wracając do poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwszą kadencję wojewody Wieczorka. Wspomniał, co za jego wojewodowania zrobiono w ochronie zdrowia. Przypomnijmy, że w tej materii możliwości wojewody są znacznie mniejsze niż w przypadku marszałków województw. To dlatego, że wojewoda jest terenowym przedstawicielem rządu i jako taki jest zatem realizatorem jego programów.

Inaczej stwierdzając: sukcesy i porażki rządu w znaczący sposób wpływają na działalność wojewodów. Z drugiej strony to od wojewodów zależy, czy pozyskają od rządu jakieś dodatkowe fundusze ponad wcześniej zaplanowane.

Ok. 50 mln zł przeznaczono na modernizację i doposażenie 32 szpitali. Powstały dwa nowe szpitalne oddziały ratunkowe. Są to SOR-y w Górnośląskim Centrum Medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz SOR w zabrzańskim Szpitalu Miejskim. W województwie teraz mamy 14 SOR-ów i planuje się, że powstanie jeszcze dziewięć. Powstały też dwa nowe centra urazowe – w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie i w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Obecnie w województwie funkcjonują dwa centra urazowe dla dorosłych i jedno dla dzieci.

I teraz o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przypomnijmy, że każdy wojewoda przygotowuje plan, który szczegółowo opisuje sposób zabezpieczenia świadczeń ratowniczych na terenie województwa. Plany zawierają informacje o:
• możliwych zagrożeniach,
• liczbie i rozmieszczeniu zespołów ratownictwa medycznego, szpitali oraz dyspozytorni medycznych,
• sposobie współpracy z innymi województwami.

Wojewoda śląski pochwalił się, że w województwie przybyło 7 nowych ZRM, a to w takich miejscowościach jak: Gliwice, Knurów, Łękawica, Maykanów Sławków, Zabrze i Wilkowice. Teraz w województwie mamy systemie PRM 162 zespoły ratownictwa medycznego. Na zakup 42 ambulansów oraz urządzeń ratowniczych dla dysponentów ratownictwa medycznego wojewoda przekazał ok. 20 mln zł.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019