Start Aktualności Promowaliśmy korytarz życia razem z... mikołajami

Promowaliśmy korytarz życia razem z... mikołajami

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 6 grudnia 2019

Fot.: WPR

Tylko co pięćdziesiąty kierowca nie wie, jak się tworzy korytarz życia...

Konkretnie to promowali ratownicy: Michał Kucap i Tomasz Zaborowski, a także załoga policyjnego radiowozu i wozu bojowego Państwowej Straży Pożarnej. Przy wsparciu pół tysiąca „mikołajów” z katowickich szkół średnich i mediów.

Policja w piątek (6 grudnia) w południe zablokowała na moment katowicką ul. Piotra Skargi. Wjechały pojazdy uprzywilejowane, powstał (z małą pomocą policjantów) korytarz życia. W chwilę potem z radiowozu i auta strażackiego wyskoczyły bardzo ładne mikołajki i obdarowały kierowców drobnymi prezentami. Ciekawe, jak to w rzeczywistości będzie...

– Jeszcze parę lat temu, gdy nie mówiło się o tzw. korytarzu życia, to w kwestii, kto jak trzeba ustąpić miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu panowała dowolność. Jedni jechali pasem awaryjnym, inni bokiem, jeszcze inne służby przebijały się środkiem drogi. Gdy zaczęto dużo mówić o korytarzu życia, to zachowanie kierowców bardzo się poprawiło. Dyżuruję na odcinku gliwickim autostrady i powiem, że zasadniczo kierowcy wiedzą, że gdy jedzie karetka na sygnale, to trzeba utworzyć korytarz. Problemy mają kierowcy z Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz tzw. niedzielni kierowcy – komentuje Michał Kucap.

Od 6 grudnia 2019 r. kierowca może być ukarany za to, że blokuje na drodze przemieszczanie się pojazdów uprzywilejowanych. Takich delikwentów policja ukarze mandatem.

– Od 20 do 500 zł – wyjaśnia podkom. Tomasz Burek z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. – Korytarz, jak sama nazwa wskazuje, jest prosty. I taki też ma być korytarz życia, by przejechały nim jak najszybciej karetki pogotowia, strażacy czy policja. W pewnych sytuacjach o życiu decydować mogą sekundy.

W opinii podkomisarza wiedza o tym, jak się tworzy korytarz życia i po co jest już względnie ugruntowana wśród kierowców.

– Tylko co pięćdziesiąty kierowca nie wie, jak się tworzy korytarz życia...

Wprowadzenie obowiązku tworzenia korytarzy życia ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Od 6 grudnia wprowadzony zostaje obowiązek jazdy „na suwak”. To po to, by zmniejszyć korki i poprawić bezpieczeństwo przy wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy. A jak te zmiany będą realizowane w praktyce, to czas pokaże.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019