Start Aktualności Przybywa zwolenników odra party, GIS ostrzega o zagrożeniach

Przybywa zwolenników odra party, GIS ostrzega o zagrożeniach

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA MEDIÓW | 5 grudnia 2019

Na popularności zyskują tzw. odra party i ospa party. To śmiertelne zagrożenie dla dzieci poddawanych „kontrolowanemu” zarażaniu wirusami odry lub ospy - alarmuje Główny Inspektor Sanitarny.

Od 1 stycznia do 15 listopada br. zanotowano w Polsce 1381 przypadków odry - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.

Czym jest odra/ospa party?
W skrócie: jest to spotkanie, na którym rodzice-antyszczepionkowcy dopuszczają do kontaktu z zarażonym dzieckiem. Uważają, że w ten sposób ich pociecha nabierze „naturalnej” odporności. Dla nich jest to jedyna alternatywa wobec obowiązkowych szczepień, których nie uznają. Praktyka ta zyskuje na popularności w takim stopniu, że Główny Inspektor Sanitarny wydał (4 grudnia) komunikat, w którym wykazuje, że ich konsekwencją nie będzie uodpornienie dziecka na chorobę, ale to na taką zapadnie. A to grozi powikłaniami, które w ostateczności mogą prowadzić do śmierci.

Ryzykują życiem dziecka
„Należy jednak pamiętać, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością hospitalizacji lub zgonem (…). Udział w spotkaniach typu „ospa party”, „odra party” stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka!” – przestrzega Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Najczęściej występujące powikłania po odrze to m.in.: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu, w ciągu 1-2 lat.

 Przybywa antyszczepionkowców
Szczepienie jest jedynym skutecznym bezpiecznym sposobem profilaktyki – przypomina GIS. Wystarczy przestrzegać określonych, w książeczce szczepień, terminów. W Polsce w 2018 r. ponda 40 tys. przypadków odmowy obowiązkowych szczepień dzieci. Dla porównania: w 2010 r. stwierdzono 3,4 tys. przypadków uchylania się przez rodziców i opiekunów prawnych od obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci. W województwie śląskim w tym roku stwierdzono 296 zachorowań na odrę.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dla dyrektora WPR gratulacje od dyrekcji Szpitala MSWiA

8 września 2020

Gratulacje dla dyrektora WPR z Włoszczowej

8 września 2020

Podziękowania od Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Dziękujemy.

14 lipca 2020

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019