Start Aktualności Przybywa zwolenników odra party, GIS ostrzega o zagrożeniach

Przybywa zwolenników odra party, GIS ostrzega o zagrożeniach

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA MEDIÓW | 5 grudnia 2019

Na popularności zyskują tzw. odra party i ospa party. To śmiertelne zagrożenie dla dzieci poddawanych „kontrolowanemu” zarażaniu wirusami odry lub ospy - alarmuje Główny Inspektor Sanitarny.

Od 1 stycznia do 15 listopada br. zanotowano w Polsce 1381 przypadków odry - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.

Czym jest odra/ospa party?
W skrócie: jest to spotkanie, na którym rodzice-antyszczepionkowcy dopuszczają do kontaktu z zarażonym dzieckiem. Uważają, że w ten sposób ich pociecha nabierze „naturalnej” odporności. Dla nich jest to jedyna alternatywa wobec obowiązkowych szczepień, których nie uznają. Praktyka ta zyskuje na popularności w takim stopniu, że Główny Inspektor Sanitarny wydał (4 grudnia) komunikat, w którym wykazuje, że ich konsekwencją nie będzie uodpornienie dziecka na chorobę, ale to na taką zapadnie. A to grozi powikłaniami, które w ostateczności mogą prowadzić do śmierci.

Ryzykują życiem dziecka
„Należy jednak pamiętać, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością hospitalizacji lub zgonem (…). Udział w spotkaniach typu „ospa party”, „odra party” stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka!” – przestrzega Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Najczęściej występujące powikłania po odrze to m.in.: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu, w ciągu 1-2 lat.

 Przybywa antyszczepionkowców
Szczepienie jest jedynym skutecznym bezpiecznym sposobem profilaktyki – przypomina GIS. Wystarczy przestrzegać określonych, w książeczce szczepień, terminów. W Polsce w 2018 r. ponda 40 tys. przypadków odmowy obowiązkowych szczepień dzieci. Dla porównania: w 2010 r. stwierdzono 3,4 tys. przypadków uchylania się przez rodziców i opiekunów prawnych od obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci. W województwie śląskim w tym roku stwierdzono 296 zachorowań na odrę.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019