Start Aktualności W 2019 r. odmowa szczepień obowiązkowych będzie rekordowa

W 2019 r. odmowa szczepień obowiązkowych będzie rekordowa

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 26 listopada 2019

Od 2009 r. liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie...

Przybywa uchylających się od obowiązkowych szczepień. Właściwie trzeba byłoby powiedzieć: przybywa rodziców/opiekunów prawnych, którzy nie poddają swych dzieci obowiązkowym szczepieniom, bo to one głównie im podlegają. W efekcie w 2018 r. nie zaszczepiono 40,3 tys. osób podlegających obowiązkowym szczepieniom. Do 30 czerwca 2019 r. odnotowano 43163 uchylających się!

Do 19. roku życia w Polsce dostaje się sześć różnych szczepionek przeciwko dziesięciu chorobom. Iniekcje są podawane średnio 21 razy. Brak szczepień to główną przyczyną wzrostu zachorowań, np. na odrę. To, że w Polsce pewne szczepienia są obowiązkowe, nie oznacza, że dziecko można zaszczepić „na siłę”, w sytuacji, gdy jego rodzice uważają, że takie szczepienia nie są konieczne. Istniejące mechanizmy wywierania perswazji nie są do skuteczne, co widać w przytoczonych powyżej statystyce. Dane te opublikował w corocznym raporcie (za 2018 r.) Główny Inspektorat Sanitarny, a przypomniał (26 listopada) Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

– Mamy bardzo wiele do zrobienia. Problem polega na tym, że wszyscy mają łatwy dostęp do informacji, ale informacja nie zawsze jest wiedzą. Odeszliśmy od autorytetów, a kiedyś byli nimi pracownicy ochrony zdrowia i rozpowszechniali rzetelną wiedzę także o bezpieczeństwie szczepień i korzyściach ze szczepień – mówił podczas I Kongresu Pielęgniarek i Położnych POZ „Wiem, więc szczepię”.

Relacjonujący obrady portal politykadrowotna.pl przytacza taką opinię GIS:

– Mamy bardzo wiele do zrobienia. Problem polega na tym, że wszyscy mają łatwy dostęp do informacji, ale informacja nie zawsze jest wiedzą. Odeszliśmy od autorytetów, a kiedyś byli nimi pracownicy ochrony zdrowia i rozpowszechniali rzetelną wiedzę także o bezpieczeństwie szczepień i korzyściach ze szczepień...

Od 2009 r. liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie. W 2018 r. wynosiła ponad 40,3 tys. uchyleń, tj. o ponad jedna trzecią więcej w porównaniu do 2017 r. W przeliczeniu na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat wynosiła 5,5. Zatrważające jest, że w 2019 r., w pierwszej połowie 43163 osób uchyliło się od obowiązku. Problem w tym, że rozwiązania problemu nie można szukać w... rozwiązaniach siłowych. Po takie można sięgnąć wówczas, gdy zachodzi podejrzenie lub rozpoznanie choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej.

Ustawa o szczepieniach, art. 36. 1 stanowi: „Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019