Start Aktualności To nie banał, wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny

To nie banał, wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny

WPR, Newseria Biznes

DLA PACJENTÓW | 22 listopada 2019

Fot.: WPR

Połowa Polek nie przykład uwagi do profilaktyki

Statystycznie każdego dnia blisko 50 Polek dowiaduje się, że zdiagnozowano u nich nowotwór piersi. Idzie o to, by chorobę wykryć, jak najwcześniej. Na skuteczne leczenie późno wykrytego raka piersi może być za póżno.

A jak wykryć wcześniej? Tylko wtedy, gdy się regularnie wykonuje samobadanie piersi i i okresowe badania mammograficzne. Połowa kobiet o tym zapomina. Stąd też liczne kampanie edukacyjne. Jedna z nich to: „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”.

– Według najświeższych statystyk w Polsce każdego roku blisko 19 tys. kobiet dowiaduje się o diagnozie – rak piersi, ponad 6 tys. umiera z tego powodu. To bardzo zła informacja, bo gdybyśmy chcieli zmieścić się w europejskiej średniej, tych zgonów w stosunku do liczby zachorowań powinniśmy mieć o ok. 1,5 tys. mniej. Ciągle mamy więc bardzo dużo do zrobienia – podkreśla dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.

Zatem, jak było stwierdzone, połowa Polek nie przykład uwagi do profilaktyki. 73 proc.wie, jak samodzielnie badać piersi. 72 proc. nie wie, w jakim dniu cyklu miesiączkowego powinno się wykonywać samobadanie piersi i zaledwie 7 proc. ma świadomość, że powinno ono zostać wykonane pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” na zlecenie Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej oraz Novartis Oncology.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek, a diagnoza we wczesnym stadium, kiedy zmiany w piersi są niewielkie, daje prawie 100-procentową szansę na wyleczenie. Kampania przypomina także i o tym, że obok właściwego leczenia pacjentki potrzebują również wsparcia swoich rodzin, bliskich i partnerów. W tej kwestii wyniki badania sondażowego są optymistyczne – 90 proc. mężczyzn jest świadomych, że wsparcie dla chorej na raka piersi jest bardzo ważne. 64 proc. mężczyzn zadeklarowało, że zachęca swoje partnerki bądź bliskie kobiety do badań. Nadal pozostaje jednak blisko 35 proc. mężczyzn, którzy przyznają, że nie pamiętają lub nie robią tego w ogóle.

 

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019