Start Aktualności W Polsce co roku ponad 25 tys. dzieci rodzi się przedwcześnie  

W Polsce co roku ponad 25 tys. dzieci rodzi się przedwcześnie  

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 listopada 2019

To znaczy: między 22. a 37. tygodniem ciąży. W niedzielę 17 listopada w wielu szpitalach obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. Ryzyko, że urodzi się wcześniak wzrasta z wiekiem ciężarnej.

– Powyżej 35. roku życia ryzyko jest coraz większe. To ryzyko dotyczy zarówno wykształcenia się płodu w sposób nie do końca prawidłowy, ale także przebiegu samej ciąży – podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wieczorem został podświetlony na fioletowo. Personel oddziału patologii noworodka w tym dniu wystąpił w fioletowych tiszertach. To barwa symbolizująca wytrwałość i waleczność. Bo i takim musi być noworodek, który za wcześnie przyjdzie na świat.

– Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23. tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków – wyjaśnia dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka.

W rudzkim Szpitalu Miejskim przychodzi na świat ok. 70 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 poniżej 1500 g. Najmłodsze dziecko urodziło się w 22. tygodniu ciąży (plus jeden dzień), a najmniejsze ważyło 420 g. Rankiem rodzice wcześniaków wypuści w powietrze 200 balonów na okoliczność Dnia Wcześniaka.

Warto wiedzieć, że od 2011 r. oddział neonatologiczny ma prestiżowy III stopień referencyjności. To oznacza, że jego lekarze ratują życie i zdrowie najciężej chorych noworodków i wcześniaków z całego województwa śląskiego. Oddział może hospitalizować 44 noworodków, w tym 27 w inkubatorach. Światowy Dzień Wcześniaka w Polsce obchodzony jest, z inicjatywy Fundacji Wcześniak, od 2011 r.

 Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019