Start Aktualności Ekstra nowoczesny sprzęt diagnostyczny dla GCZD od Orkiestry

Ekstra nowoczesny sprzęt diagnostyczny dla GCZD od Orkiestry

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 13 listopada 2019

Fot.: WPR

Aparat MR GE Signa Artist 1,5 T o średnicy gantry 70 cm jest urządzeniem modułowym, można go rozbudowywać

O rezonans magnetyczny GE Healthcare Signa Artist 1,5T wzbogaciło się Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. To dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego zakup sfinansowano z tegorocznej zbiórki. 13 listopada nie był pechowym dniem dla tego pediatrycznego szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wcześniej przez parę tygodni prowadzono remont Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD. Ze orkiestrowej kwesty kupiono nie tylko RM, ale także kardiomonitor i zestaw do znieczulania małych pacjentów mogących pracować w polu magnetycznym. Wszystko to kosztowało 6 mln zł i jak podkreślał uczestniczący w tzw. przecięciu wstęgi prezes WOŚP Jerzy Owsiak, w innych warunkach za ten sprzęt trzeba byłoby zapłacić drożej.

– Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi – pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy – wyjaśnia dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD.

Zespół Pracowni tworzy 7 lekarzy oraz rezydent, 3 techników, 4 pielęgniarki i 2 sekretarki medyczne. Wspomagają ich anestezjolodzy, kiedy pacjenta trzeba znieczulić, bo nie wszyscy pacjenci potrafią wyleżeć przez kilkadziesiąt minut „w rurze” rezonansu. Przekazane urządzenie to sprzęt najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych u dzieci w każdym wieku – również u wcześniaków. Wkrótce do Centrum trafi specjalny inkubator przystosowany do pracy w polu magnetycznym. Teraz w Polsce są 4 takie urządzenia, a w świecie około 100! Dzięki wspomnianemu już aparatowi do znieczulenia w środowisku magnetycznym badaniu będą mogli być poddani pacjenci w ciężkim stanie – nieprzytomni, zaintubowani i sztucznie wentylowani.

Aparat MR GE Signa Artist 1,5 T o średnicy gantry 70 cm jest urządzeniem modułowym. Można go go rozbudowywać i tym samym poszerzać możliwości diagnostyczne. Poprzednio Centrum wykorzystywało, za odpowiednią opłatą, w szpitalnej diagnostyce obrazowej prywatny RM. Ten nowy, już własny, powinien – uważa dyrektor szpitala Marian Kreis – posłużyć minimum 8 lat. Dotychczas poprzednio używanym rezonansem diagnozowano miesięcznie 180 pacjentów hospitalizowanych w Centrum. Jest szansa, że GCZD będzie miało badania RM kontraktowane przez NFZ.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019