Start Aktualności Ratownicy medyczni ratowali ofiary zderzenia autokaru z pociągiem

Ratownicy medyczni ratowali ofiary zderzenia autokaru z pociągiem

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 7 listopada 2019

Fot.: Śląska Policja

Współdziałanie ćwiczyło 300 policjantów, strażaków i ratowników medycznych....

Po raz kolejny wydział Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizował wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych. Tym razem twórcy scenariusza manewrów PRZEJAZD 2019 założyli, że w autokar wiozący 31 studentów wjechał pociąg towarowy wiozący chemikalia.

W środę (6 listopada) w gminie Mykanów (Częstochowskie), we wsi Stary Cykarzew, ćwiczyło współdziałanie 300 policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Takie manewry zorganizował Śląski Urząd Wojewódzki i koordynował je osobiście wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Do inscenizowanego wypadku doszło na przejeździe kolejowym na linii nr 146 Wyczerpy - Chorzew Siemkowice.

Autobus przewoził 31 studentów, a pociąg ciągnął cysterny z TSP, czyli trującymi środkami przemysłowymi. „Zginęło” 4 pasażerów autokaru, a 7 osób zostało ciężko „rannych” i przetransportowano je do szpitali. Pozostali „poszkodowani”, którzy nie odnieśli poważnych obrażeń, zostali objęci opieką medyczną oraz psychologiczną w miejscowej szkole. W rolę pasażerów autokaru wcielili się studenci z Politechniki Częstochowskiej.

Jak zwykle w tego rodzaju ćwiczenia wszystko wygląda, jak na inscenizację, w miarę realistycznie. Nawet centrum powiadamiania ratunkowego jest informowane o „wypadku”. Sprawdza się w ten sposób wykonywanie procedur dotyczących reakcji dyspozytorów w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia.

Pierwsze na miejscu są zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Do Starego Cykarzewa zjechało 20 jednostek PSP i OSP. Jako, że doszło do rozszczelnienia się cystern z TSP, do akcji wkroczyła specjalna jednostka chemiczna straży pożarnej. Realizm był tak wielki, że strażacy byli kompletnie zaskoczeni tym, co zobaczyli. Początkowo nie wiedzieli, że to są tylko ćwiczenia. W pierwszej kolejności musieli oni uwolnić uwięzionych we wraku autobusu, używając do tego specjalistycznego sprzętu.

Ratownicy medyczni z Zespołów Ratownictwa Medycznego błyskawicznie zorganizowali punkt segregacji medycznej i punkty medyczne. Najbardziej „poszkodowanych” przewieziono do szpitali. Uruchomiono również mobilne centrum dowodzenia i zwołano wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Nad miejscem zdarzenia krążyły drony Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Przebieg ćwiczeń poddany zostanie dogłębnej analizie.

 

 

GALERIA (zdjęć: 9)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019