Start Aktualności Andrzej Sośnierz, czyli powrót do NFZ?

Andrzej Sośnierz, czyli powrót do NFZ?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 30 października 2019

Fot.: WPR

Lekarz, urzędnik, polityk - poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji

Poseł Zjednoczonej Prawicy Andrzej Sośnierz złożył dokumenty do konkursu na stanowisko dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Obecnie obowiązki pełni Piotr Nowak. Kieruje on oddziałem po tym, jak w styczniu 2019 r. Jerzy Szafranowicz zrezygnował ze stanowiska.

68-letni Andrzej Sośnierz postrzegany jest od lat w środowisku, jako reformator systemu publicznych ubezpieczeń zdrowotnych. Wsławił się szczególnie tym, że będąc w 1999–2002 dyrektorem Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, wydał jedyną kartę elektroniczną zastępującą archaiczną legitymację ubezpieczeniową. Z Prawem i Sprawiedliwością związał się w 2005 r. Wówczas wykluczono go z Platformy Obywatelskiej za krytykę kierownictwa tej partii w kwestii koalicji z PiS, zwanej POPiS-em. Do Sejmu dostał się wówczas z listy PO, a po konflikcie partyjnym został bezpartyjnym posłem, a od stycznia 2006 r. należał już do klubu parlamentarnego PiS. Kilka miesięcy później został prezesem NFZ i na tym stanowisku utrzymał się do listopada 2007 r.

Poseł-elekt Sośnierz nie od października jest zainteresowany kierowaniem śląskim NFZ. Katowickiej „Gazecie Wyborczej” powiedział: „Miałem nadzieję, że konkurs zostanie ogłoszony już wiosną, a nawet zimą”. Andrzej Sośnierz, choć kierował całym NFZ, nie jest – jakby się to mogło wydawać – zwolennikiem centralnego systemu.

W maju 2016 r. w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” przyznał, że rozwiązaniem problemów dzisiejszego systemu ochrony zdrowia jest powrót do tzw. kas chorych i skrytykował centralizację. Przypomnijmy, że w programie wyborczym z 2015 r. PiS zapowiadało likwidację NFZ, składki zdrowotnej i powrót do finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa. I choć Sośnierz jest „pisowskim” posłem, to trzeba podkreślić, że nie waha się krytykować rozwiązań prozdrowotnych rządzącej partii. „Ustawa o sieci szpitali powinna trafić do kosza, bo na pewno nie poprawi sytuacji pacjentów – mówił w Radiu RMF FM w lutym 2017 r.

Kto oprócz Sośnierza ubiega się o posadę dyrektora śląskiego oddziału NFZ? Nie wiadomo (przynajmniej w 30 października, dokumenty konkursowe można składać do ostatniego dnia października).

Trudno więc wyrokować, w kategoriach poniekąd sportowo-bukmacherskich, jakie szanse w tym konkursie ma b. prezes NFZ. Nie będzie przesadą, gdy określi się ja ogólnie jako „duże”. Choćby z tego powodu, że funkcjonował w ubezpieczeniach zdrowotnych w wersji zdecentralizowane, jak i scentralizowanej. Oczywiście znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że skoro Sośnierz jest „pisowski”, to wygraną w konkursie ma w kieszeni. Należałoby się powstrzymać od tak jednoznacznych prognoz.

Jeśli Andrzej Sośnierz nie wygrałby rzeczonego konkursu, to jest szansa, że kiedyś w Sejmie doszłoby do wymiany poglądów o przyszłości NFZ między nim (ponad 6 tys. uzyskanych głosów) a jego synem, Dobromirem (ponad 22 tys. głosów). Obaj panowie mają w tej materii diametralnie odmienne opinie.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019