Start Aktualności Ratownicy medyczni w roli nauczycieli i... uczniów

Ratownicy medyczni w roli nauczycieli i... uczniów

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW KURSY | 28 października 2019

Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli uczymy już najmłodszych

W 2018 r. Szkoła Ratownictwa Medycznego WPR w Katowicach przeprowadziła prawie 400 różnych szkoleń i kursów. W tym roku wynik może być podobny. W przedostatnim tygodniu października nasi ratownicy uczyli innych podstaw pierwszej pomocy i sami... pobierali nauki od innych.

Jacek Wawrzynek zainicjował szkolenie z podstawowej pierwszej pomocy w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. Nasi ratownicy będą do połowy listopada uczyć urzędników górniczych nie tylko z centrali, ale ze wszystkich okręgowych oddziałów WUG, łącznie z podkarpackim i pomorskim. Obserwowaliśmy te pierwsze zajęcia. Trzeba powiedzieć, że „uczniowie” wykazywali się dużym zaangażowaniem. Szczególnie zainteresowani byli tym, jak i po co działa defibrylator. Podkreślić trzeba, że w WUG mają jeden AED. Jak na razie, i oby tak dalej, nie było potrzeby, aby go używać. Tak a propos AED. Przynajmniej jeden taki aparat jest w każdej kopalni, zakładzie i spółce należącej do Polskiej Grupy Górniczej.

– W kopalniach dostępne są w punktach pierwszej pomocy. W centrali przy ul. Powstańców AED jest w Biurze BHP i Szkoleń. W innych zakładach znajdują się w różnych miejscach. Centrala oraz niektóre z oddziałów PGG, mają zawartą umowę na usługę „Kardiotele”. Polega ona na zdalnej, przy użyciu telefonu, diagnostyce EKG. Kardiolog z Centrum Chorób Serca diagnozuje i w razie potrzeby wzywa pogotowie. Razem w PGG mamy 28 AED – informuje Witold Gałązka z biura prasowego Polskiej Grupy Górniczej.

***
Jacek Wawrzynek uczył w WUG, a wicekierownik Szkoły Michał Kucap występował w charakterze wykładowcy podczas II Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego. „Zawał na dole – jak chronić serce górnika?”, to hasło przewodnie tego seminarium dla górniczej kadry z całej Polski. Zastępca kierownika przybliżał zasady udzielania pierwszej pomocy, czasem w sposób bardzo sugestywny, co widać na zdjęciach.

W tym miejscu ważna informacja. Z danych WUG wynika, iż w latach 2014-2018 w polskim górnictwie doszło łącznie do 54 zgonów naturalnych, w tym 35 (64,8 proc.) w kopalniach węgla kamiennego, 9 (16,7 proc.) w kopalniach odkrywkowych, 3 (5,6 proc.) w górnictwie otworowym i 7 (12,9 proc.) w podziemnym górnictwie niewęglowym. Rekordowy był ubiegły rok, kiedy w pracy zmarło z przyczyn naturalnych 13 górników. Od początku tego roku do 23 października zmarło 12 pracowników kopalń. Ze statystyk zarejestrowanych zgonów naturalnych w górnictwie wynika, że ich główną przyczyną była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, która doprowadzała do zawału mięśnia sercowego.

***
Kolejny dzień szkoleniowego tygodnia na „wyjeździe” już nie był związany z górnictwem, chociaż też w tej branży schodzi się głęboko, ale pod wodę. Otóż właściciel szkoły nurkowania, płetwonurek z 30-letnim doświadczeniem, Zbigniew Stychno wyjaśniał 20 ratownikom WPR, jak „dobrać się” do płetwonurka, któremu trzeba pomóc. Członkowie mysłowickiego Team of Divers pokazali, co i gdzie należy odpiąć, by niepotrzebnie rozcinać kombinezon kosztujący i kilka tysięcy.

– To, że jest mało prawdopodobne, by ratownik medyczny miał udzielać pomocy płetwonurkowi, nie znaczy, że do takiej sytuacji nie może dojść. Może. I na tę okoliczność było to szkolenie. Wbrew pozorom może zajść taka potrzeba nie dlatego, że nurek ulegnie chorobie dekompresyjnej. Wystarczy, że dostanie zawału pod wodą, albo uderzy, wynurzając się, głową łódkę. Wtedy ratownicy medyczni mogą być potrzebni – uważa Michał Kucap.

To było szkolenie punktowane. W ramach rewanżu Samuel Matuszewski zaserwował płetwonurkom kilka podstaw z pierwszej pomocy. W końcu, gdyby do czegoś (odpukać w niemalowane) doszło, to partner poszkodowanego będzie tym pierwszym, który może mu najszybciej udzielić pierwszej pomocy. Teoria teoria, a zapowiada się, że w przyszłym roku będzie druga część szkolenia, bardziej praktyczna...

GALERIA (zdjęć: 6)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019