Start Aktualności Po wyborach, czyli świat medycyny w świecie polityki

Po wyborach, czyli świat medycyny w świecie polityki

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 16 października 2019

Czy ktoś uprawiający zawód medyczny powinien „iść” w politykę? Zdania są w tej kwestii podzielone. Większość uważa, że nie ma przeciwwskazań, by – na przykład – lekarz został posłem. W takim układzie zobaczmy, jak świat medycyny (re)prezentowany jest w parlamencie.

Wyników wyborów po raz enty nie będziemy powtarzać. Już są powszechnie znane. To rozpoczynamy (z pomocą „Mendżera Zdrowia”) wyliczankę parlamentarzystów w medycznym wykształceniem, zwycięzców wyborów z 13 października.

Nie będziemy raczej poświęcać uwagi tym kandydatom, którym nie dane było zadebiutować w ławach parlamentu, ani też tym, którzy nie przekonali wyborców, że dalej powinni ich reprezentować w Sejmie i Senacie. Wspomnijmy, dla porządku, tylko dwojgu przegranych. B. ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (124885 głosów) nie zobaczymy w Senacie. Do Sejmu nie dostała się Justyna Socha, antyszczepionkowiec, szefowa Stowarzyszenia „Stop NOP”. Startowała z poznańskiej listy Konfederacji. Zagłosowało na nią 3834 wyborców

Ich wybrano na posłów
Z listy PiS dostał się do Sejmu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Był numerem jeden na liście w Płocku. Zebrał 35798 głosów. Wiceminister zdrowia (z wykształcenia pielęgniarka) Józefa Szczurek-Żelazko kandydowała z okręgu nr 15 (Tarnów) z miejsca numer dwa. Na panią wiceminister oddano 25323 głosów. Mandaty dzieli się u nas metoda D’Hondta, a ta preferuje duże ugrupowania. Jak się w takim jest, to można dostać mandat mając poparcie, które nie wystarczy kandydatowi z mniejszego ugrupowania do odniesienia zwycięstwa. I na tym skorzystał b. prezes NFZ, należący do Porozumienia Jarosława Gowina. Andrzej Sośnierz, bo o nim mowa, startował z pozycji nr 4 z okręgu 31 (Katowice), zgromadził zaledwie 6061 głosów. Byli kandydaci co mieli na koncie po 20 tys. głosów i Sejm będą mogli zobaczyć tylko w ramach wycieczki. A twórcy słynnej e-karty Śląskiej Kasy Chorych wystarczyła 1/3 takiego poparcia.

Niezły wynik odnotował neurolog prof. Wojciech Maksymowicz, który też należy do Porozumienia Jarosława Gowina. Startując w okręgu olsztyńskim z pierwszego miejsca na liście PiS, przekonał 31575 wyborców do poparcia jego kandydatury. Odrobinę wyższy wynik (33083) uzyskał poseł V, VI, VII i VIII kadencji endokrynolog Czesław Hoc okręgu nr 40 (Koszalin). Do Sejmu wszedł też Paweł Rychlik, który o mandat ubiegał się z okręgu 11 (Sieradz), także z listy PiS. Farmaceuta z Wielunia otrzymał 25246 głosów. W Bydgoszczy na liście PiS „jedynką” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Zdobył 60132 głosów. Położna z wykształcenia - Anna Kwiecień o mandat ubiegała się w okręgu radomskim i przekonała do siebie (albo do PiS – jak kto woli) 23670 osób.
To teraz o zwycięzcach wyborów z branży medycznej, reprezentujących przegranych, czyli opozycję.

Do Sejmu wszedł lekarz specjalista położnictwa i ginekologii Marek Hok, startując z okręgu koszalińskiego, zdobył 11572 głosów, a także Elżbieta Gelert z okręgu nr 34 (Elbląg). Pani ta ukończyła studia na Wydziale Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Poznaniu i studia podyplomowe z zarządzania Szpitalami w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na jej kandydaturę oddano 11590 głosów. To triumfatorzy z list Koalicji Obywatelskiej.

Marcelina Zawisza (Partia Razem) o mandat ubiegała się w Opolu, z pierwszego miejsca na liście Lewicy. Z medycyną łączą ją poważne choroby przebyte w dzieciństwie i wpływające stąd zainteresowanie ochroną zdrowia. Mandat zapewniło jej poparcie 19206 wyborców. Nie wszystkim wiadomo, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wykształcenia jest lekarzem. Był na liście PSL-Koalicja Polska oczywiście numerem jeden. Startował z okręgu nr 15 (Tarnów). „Uzbierał” 33784 głosów. Lider PSL i lekarz z wykształcenia był "jedynką" na liście w okręgu nr 15. Poparło go, otrzymał mandat.

A tych wybrano na senatorów
Senatorami z listy PiS zostali onkolog Dorota Czudowska w okręgu nr 3 (Wrocław) – 86312 głosów, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w okręgu nr 48 (Siedlckie) – poparło go 72101 wyborców, wicemarszałek Stanisław Karczewski z okręgu 49 (Radom) – zebrał 79878 głosów, pediatrę Bogumiłę Orzechowską startującą w okręgu 85 (Elbląg) oraz Margaret Budner, lekarkę specjalizująca się w chirurgii dziecięcej ubiegającą się o mandat w okręgu 93 (Konin) poparło, w jednym i drugim przypadku, po 98117 wyborców.

Do Senatu z listy KO weszli: Tomasz Grodzki, Bogdan Klich, Beata Małecka-Libera, Alicja Chybicka i Agnieszka Gorgoń-Komor.

Prof. Grodzki mandat zdobył w okręgu wyborczym nr 97 (Szczecin). Na chirurga, profesora nauk medycznych, ministra zdrowia w Gabinecie Cieni PO zagłosowało 149245 wyborców. Inny b. minister, ale obrony, lekarz-psychiatra Bogdan Klich wygrał w Krakowie (okręg nr 33) zdobywając 123080 głosów. Z gorszym wynikiem do Senatu wchodzi b. wiceminister zdrowia, pediatra, dr n med. Beata Małecka-Libera. Wygrała wybory w okręgu nr 76 (Zagłębie Dąbrowskie). Na dotychczasową wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Zdrowia głosowało 82 090 osób. Startująca także z listy PO-KO prof. Alicja Chybicka, otrzymała mandat we wrocławskim okręgu nr 7. Na b. prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefową Przylądka Nadziei oddano 113877 głosów. Agnieszka Gorgoń-Komor, specjalista chorób wewnętrznych, specjalistką kardiologiem, zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii i Kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku Białej, dostała 114113 głosów od wyborców w okręgu 78...

 

Wymienionym powyżej gratulujemy i życzymy owocnej służby w parlamencie, z korzyścią nie tylko dla ich wyborców, ale i wszystkich realnych i potencjalnych pacjentów polskiego systemu ochrony zdrowia. Tych, których nieświadomie pominęliśmy w tym zestawieniu, przepraszamy i także życzymy owocnej służby w parlamencie...

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019