Start Aktualności Okolicznościowa wystawa na 65-lecie WPR w Katowicach

Okolicznościowa wystawa na 65-lecie WPR w Katowicach

(j.w.)

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 9 października 2014

Tak pełna wystawa plenerowa o pogotowiu ratunkowym i organizacjach pokrewnych organizowana jest w Polsce po raz pierwszy.

Dzieje zorganizowanego ratownictwa śląskiego sięgają końca XIX wieku i wiążą się z powstaniem Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej w 1875 roku, a następnie Zawodowej Straży Pożarnej w 1903 roku. W tamtych czasach strażacka służba sanitarna zajmowała się transportem chorych i zmarłych, a podczas I wojny światowej również transportem rannych. Strażacy oprócz gaszenia pożarów i akcji ratunkowych musieli także zajmować się dezynfekcją pomieszczeń, w których znajdowali się „zaraźliwie chorzy”.

29 września 1948 roku Rada Ministrów wydała uchwałę „o zorganizowaniu doraźnej pomocy leczniczej oraz akcji przetaczania i konserwacji krwi”, nakazującą ministrowi zdrowia zorganizowanie takiej pomocy na terenie całej Polski. Na mocy tej uchwały 22 lipca 1949 roku uroczyście otwarto pierwsze pogotowie ratunkowego w Katowicach. Z czasem, w 1956 roku katowickie pogotowie przekształcono w Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. W jego struktury weszło nawet Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a w 2000 roku przejęło ono także Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego.

Obchody jubileuszu to okazja do przypomnienia dziejów pogotowia ratunkowego w Polsce. Pierwsza tego typu jednostka na ziemiach polskich rozpoczęła swoją działalność 6 czerwca 1891 roku w Krakowie, jako Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe. W kolejnych latach powstało Lwowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe w 1893 roku i Towarzystwo Doraźnej Pomocy Lekarskiej w Warszawie w 1896 roku. Udzielaniem szeroko rozumianej pomocy zajmowały się także organizacje, takie jak Polski Biały Krzyż i Polski Czerwony Krzyż.

Dzieje pogotowia ratunkowego ilustruje przygotowana z okazji jubileuszu WPR wystawa plenerowa. Prezentowane na niej archiwalia to m.in. takie rarytasy kolekcjonerskie jak Śląski Powstańczy Krzyż Związku Ochotniczych Kolumn Sanitarnych przy PCK w Katowicach, odznaczenia Polskiego Białego Krzyża, pierwszy artykuł z „Tygodnika Ilustrowanego” o otwarciu pogotowia ratunkowego w Warszawie 31 lipca 1897 roku, a także pierwszy rocznik kalendarza Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego z 1929 roku.

Wszystkie materiały wykorzystane na planszach pochodzą ze zbiorów prywatnych Michała Malisza - kolekcjonera pamiątek związanych z ratownictwem, na co dzień ratownika medycznego WPR w Gliwicach oraz z Archiwum WPR w Katowicach.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 10.00. Autor wystawy przygotował na tę okoliczność również multimedialną prezentację z historii ratownictwa medycznego. Wcześniej natomiast, o godzinie 9.40 na ulicach Gliwic (Konarskiego, Jagiellońskiej, Placu Piastów, Zwycięstwa i Górnych Wałów) pojawią się stare pojazdy sanitarne, których użyczyli nam: Agnieszka i Wojciech Wertyporochowie, Wojciech Bański oraz Dyrektor Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Marian Jarosz.

Wystawie plenerowej „Na ratunek” towarzyszy również wystawa modeli ambulansów Macieja Szyndlera, pracownika Archiwum WPR w Katowicach.

Michał Malisz kolekcje pamiątek o ratownictwie medycznym tworzy już od 20 lat. Dotychczas miał już dwie czasowe wystawy w Centralnym Muzeum Pożarnictwa Mysłowicach oraz jedną stałą w Muzeum w Krasiejowie na Opolszczyźnie.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019