Start Aktualności Czy w każdym urzędzie gminy jest ogólnie dostępny AED?

Czy w każdym urzędzie gminy jest ogólnie dostępny AED?

WPR

DLA PACJENTÓW | 2 października 2019

Taki defibrillator kosztuje ok. 5 tys. złotych

Nie wiadomo. Dobrze, by odpowiedź na to tytułowe pytanie brzmiała: TAK. Z całą pewnością dwa AED są dostępne przez 24 godzin na dobę w gminie Gierałtowice. Na razie dwa. Bo wójt i rada planują, że w każdym sołectwie będzie AED.

Od 1 października ogólnodostępne defibrylatory czekają w specjalnych szafkach na budynku Urzędu Gminy i sołectwa Chudów. Wietrzone w upał, podgrzewane zimą i wodoszczelne. Wszystko po to, by AED były cały czas sprawne. Jako, że ludziom różne głupoty przychodzą do głowy, to URZĄDZENIA RATUJĄCE ŻYCIE są pod monitoringiem. W gminie mają nadzieję, że złodzieje na taki sprzęt się nie połaszczą, bo – kto wie – czy im AED nie uratuje życia, bo znajdą się w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

NZK (nagłym zatrzymaniu krążenia) impulsy prądu stałego podawane z AED przez elektrody do serca pacjenta powodują do powrót normalnego rytmu mięśnia sercowego, czyli 60-90 uderzeń na minutę. Obsługa defibrylatora jest banalnie prosta i nie należy jej się bać. Prosta, bo instrukcja obrazkowa wyjaśnia, gdzie obsługujący urządzenie ma przylepić elektrody. Potem defibrylator wydaje głosowe komendy: co, jak i kiedy. Stwierdzając lapidarnie: AED prowadzi obsługującego za rękę.

 

– Poszkodowany dotknięty NZK ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia, przy czym defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu trzech pierwszych minut. W warunkach poza-szpitalnych nie ma szans na to aby pomoc medyczna dotarła do kogokolwiek w tak krótkim czasie – tłumaczy Michał Kucap, ratownik medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

NZK zabija w Polsce CODZIENNIE 95 osób. Warto wiedzieć, że bez defibrylatora szansa na przeżycie NZK wynosi mniej niż 7 proc. Większość z osób, które umierają każdego dnia, można byłoby uratować, gdyby w pobliżu był defibrylator. A wracając do pytania postawionego w tytule. Czy cena AED jest tak zatrważająco wysoka, że gminy, bez wsparcia unijną dotacją, nie stać na taki zakup?

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019