Start Aktualności Goprowcy w biegu na orientację z zadaniem medycznym w tle

Goprowcy w biegu na orientację z zadaniem medycznym w tle

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 20 września 2019

Fot.: Beskidzka Grupa GOPR

A na koniec, już na Klimczoku, każdy zespół będzie miał do zaliczenia sprawdzian z pierwszej pomocy...

To już 15. Zawody na Orientację Ratowników Górskich. To nie tylko sprawdzian dla ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR. To także sportowe emocje. I mnóstwo wylanego potu na wielokilometrowych trasach. Start: sobota (21 września) tuż po 10:00.

Piętnaście drużyn z sześciu sekcji Beskidzkiej Grupy ruszy na dwie trasy z parkingu przy Błoniach w Bielsku-Białej. To ok. 300 m n.p.m., a meta będzie na przy dyżurce GOPR na Klimczoku, czyli ponad 800 m wyżej. Trasa klasyczna ma 10 km długości w linii prostej, a sportowa o 4 km więcej. Najstarszy z zawodników ma ponad 60 l.

– To są biegi na orientacji, więc startujący raczej nie przemierzają trasy wydeptanymi szlakami. Na minutę przed startem każdy z zawodników dostanie mapę w skali 1:10 000 z wykreśloną trasą i opisami punktów kontrolnych. Na trasie klasycznej jest 10 punktów kontrolnych, a na sportowej – tu startują regularnie uczestniczący w zawodach sportowych np. biegach górskich, zawodach skialpinistycznych – mamy 14 punktów. Zawodnicy muszą pokonać trasy w czasie nie dłuższym niż 5 godzin. Zazwyczaj najlepsi mieszczą się w przedziale 2,5 - 3 godziny – wyjaśnia Michał Wojarski, ratownik GOPR.

Dla ratownika górskiego umiejętność orientacji w terenie ma podstawowe znaczenia w realnych akcjach ratowniczych. Choć technika satelitarnej lokalizacji ułatwia pracę, to nie zawsze można, jak to na technice, polegać. Wówczas zostają stare, sprawdzone metody: mapa i kompas. Dwuosobowe zespoły będą posługiwały się obiema metodami w odnalezieniu punktów orientacyjnych, których współrzędne nie będą podawane. Będą musiały wykazać się więc umiejętnością podejmowania decyzji i dobrą kondycją. A na koniec, już na Klimczoku, każdy zespół będzie miał do zaliczenia zadanie z pierwszej pomocy – szybkie badanie urazowe, zabezpieczenie urazu, resuscytacja krążeniowo-oddechowa. W tym zadaniu czas jego wykonania nie będzie liczony do czasu biegu. Jeśli jednak zespół popełni błędy, to instruktor oceniający zadanie może doliczyć do czasu biegu maksymalnie 30 minut kary!

Zwycięska sekcja operacyjna (w Grupie Beskidzkiej działa ich sześć) otrzyma treningowy defibrylator ufundowany przez Projekt AED, który ratownicy wykorzystają podczas cyklicznych szkoleń medycznych. Firma od lat propaguje ideę tzw. wczesnej defibrylacji, rozbudowuje sieci AED oraz szkoli z pierwszej pomocy.

Niedawno Grupa (jest w niej ponad 400 ratowników, w tym nieco ponad 5 proc. to ratownicy zawodowi) podsumowała wakacyjny sezon interwencji. Od 20 czerwca do 1 września beskidzcy ratownicy udzieli pomocy 157 osobom. Ośmiokrotnie do najbardziej poszkodowanych ofiar wypadków wzywano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponad połowa wakacyjnych akcji ratunkowych prowadzona była w sierpniu.

Najwięcej groźnych wypadków odnotowano na Szyndzielni, Pilsku i Babiej Górze. Większość poszkodowanych stanowili turyści z województwa śląskiego. Dziewięciokrotnie goprowcy ratowali w Beskidach cudzoziemców. Wypadkom ulegali turyści w każdym wieku. Najmłodsza osoba miała 6 a najstarsza 85 lat. Dla porównania w sezonie zimowym 2018/2019 Grupa miała na koncie 85 akcji ratunkowych, 45 wypraw oraz 22 interwencje. Śmigłowiec LPR wzywano 3 razy. W 43 przypadkach chodziło o zaginięcia na szlaku. Goprowcy z Beskidów uratowali 182 osoby, trzy jednak znalazły w górach śmierć.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019