Start Aktualności Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia do zakupu 9 karetek

Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia do zakupu 9 karetek

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 6 września 2019

Fot.: WPR

Nowy ambulans będzie między innymi w Knurowie...

Na razie. W sumie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dostanie, w ramach „Programu wymiany ambulansów”, dofinansowanie do 16 karetek. 400 tys. zł. do ambulansu. Do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowych karetek. 

W piątek (6 września) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podpisał umowy o dofinansowanie na zakup 9 nowych karetek pogotowia dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego w Cieszynie, SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu i Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie. Nowe ambulansy trafią do Knurowa, Rybnika, Świerklan, Jastrzębia-Zdroju, Istebnej, Rajczy, Lędzin, Zawiercia i Żarek.

„Program wymiany ambulansów” to kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego. Jego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. Wówczas uruchomiono Państwowe Ratownictwo Medyczne. W 2018 r. Ministerstwo Zdrowia w ramach akcji „Wspieramy SOR-y” do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju przekazał nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

Beneficjentami „Programu wymiany ambulansów” mają być mieszkańcy, czyli potencjalni pacjenci, wszystkich województw. Resort do każdej karetki dopłaci (dofinansuje) 400 tys. zł. Ministerstwo podało, że „budżet programu w 2019 r. wyniesie prawie 80 mln zł”. Zespoły ratownictwa medycznego co roku dysponowane są do 3,2 mln interwencji. Statystycznie wypada to 6 wyjazdów karetki w ciągu doby.

„Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy” – podkreśla ministerstwo.

Do resortu wpłynęły wnioski o udział w programie od wszystkich dysponentów zespołów ratownictwa medycznego wytypowanych przez wojewodów. Zostały one zaakceptowane. Ministerstwo obiecuje, że do miejsc stacjonowania karetki z „Programu wymiany ambulansów” mają trafić jeszcze w tym roku. Stosowne umowy będą podpisywane z pogotowiami we wrześniu i październiku.

GALERIA (zdjęć: 10)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019