Start Aktualności Takie wspólne ćwiczenia są potrzebne

Takie wspólne ćwiczenia są potrzebne

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 19 lipca 2019

Ratownicy medyczni uczą strażaków i policjantów, strażacy uczą policjantów i ratowników. Wszystkich wspomaga WOPR. To w ramach ćwiczeń z ratownictwa wodnego przy/na zbiorniku Kokotek w Rudzie Śląskiej. Mamy je już za sobą. Jakie wrażenia i spostrzeżenia?

 – W trzydniowych ćwiczeniach uczestniczyło ponad 100 osób, w tym ponad 50 strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, 10 druhów z rudzkiej OSP, 3 ratowników tutejszego WOPR, 15 policjantów, 6 strażników strażników miejskich i 18 waszych ratowników... – wylicza brygad. Sławomir Gajda, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM PSP w Rudzie Śląskiej.

Dodajmy, że w ćwiczeniach uczestniczyła elitarna, bo jedyna w województwie śląskim, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego PSP w Bytomiu. I po co ratownikom WPR wiedza z zakresu ratownictwa wodnego, skoro nie wolno im wchodzić do wody, gdy widzieliby tonącego (pomijamy tu aspekty wynikające z tzw. wyższej konieczności)? A bo może się przydać, a wiedzy nigdy nie za wiele. Szczególnie w tym fachu. Uczyli się rzucać tzw. rzutkami ratowniczymi. To podłużny worek wypełniony krążkami styropianu i 25-metrowej długości linką. Rzuca się go, ratownicy WOPR pokazywali, jak to się robi, bo wcale to nie jest takie proste, jakby się wydawało, w kierunku tonącego. On ma chwycić się rzutki i ratujący ma go doholować do brzegu. Utrzymaniu się na wodzie służy kamizelka ratunkowa, zasadniczo jednak rzadko tonący coś takiego mają na sobie.

– Teraz już wiemy, że gdyby kiedykolwiek przyszło nam ratować tonącego, to najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. W 90 proc. tonący zachowują się agresywnie, szczególnie gdy ratujący podpływa do nich od przodu. Wiemy, że do takich sytuacji nie można dopuścić. Wiemy, co to jest pas ratowniczy i jak się go używa. Po co nam to wiedza, skoro pogotowie nie zajmuje się zasadniczo ratowaniem tonących. A po to, że w życiu różnie bywa i może dojść do sytuacji, o których nam się nawet nie śniło – podkreśla Michał Kucap ze Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach.

Nasi instruowali policjantów, jak udziela się pierwszej pomocy i na czym polega RKO. Każdy policjant przechodził przez takie ćwiczenia, ale gdy jest okazja powtórzyć je pod okiem instruktorów ratownictwa, to nie zaszkodzi przypomnieć sobie to i owo. Podobne ćwiczenia służby ratownicze zamierzają przeprowadzić w zimowej scenerii, gdy lód skuje Kokotek. Bo zimą ludzie też się topią...

GALERIA (zdjęć: 10)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019