Start Aktualności Takie wspólne ćwiczenia są potrzebne

Takie wspólne ćwiczenia są potrzebne

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 19 lipca 2019

Ratownicy medyczni uczą strażaków i policjantów, strażacy uczą policjantów i ratowników. Wszystkich wspomaga WOPR. To w ramach ćwiczeń z ratownictwa wodnego przy/na zbiorniku Kokotek w Rudzie Śląskiej. Mamy je już za sobą. Jakie wrażenia i spostrzeżenia?

 – W trzydniowych ćwiczeniach uczestniczyło ponad 100 osób, w tym ponad 50 strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, 10 druhów z rudzkiej OSP, 3 ratowników tutejszego WOPR, 15 policjantów, 6 strażników strażników miejskich i 18 waszych ratowników... – wylicza brygad. Sławomir Gajda, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM PSP w Rudzie Śląskiej.

Dodajmy, że w ćwiczeniach uczestniczyła elitarna, bo jedyna w województwie śląskim, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego PSP w Bytomiu. I po co ratownikom WPR wiedza z zakresu ratownictwa wodnego, skoro nie wolno im wchodzić do wody, gdy widzieliby tonącego (pomijamy tu aspekty wynikające z tzw. wyższej konieczności)? A bo może się przydać, a wiedzy nigdy nie za wiele. Szczególnie w tym fachu. Uczyli się rzucać tzw. rzutkami ratowniczymi. To podłużny worek wypełniony krążkami styropianu i 25-metrowej długości linką. Rzuca się go, ratownicy WOPR pokazywali, jak to się robi, bo wcale to nie jest takie proste, jakby się wydawało, w kierunku tonącego. On ma chwycić się rzutki i ratujący ma go doholować do brzegu. Utrzymaniu się na wodzie służy kamizelka ratunkowa, zasadniczo jednak rzadko tonący coś takiego mają na sobie.

– Teraz już wiemy, że gdyby kiedykolwiek przyszło nam ratować tonącego, to najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. W 90 proc. tonący zachowują się agresywnie, szczególnie gdy ratujący podpływa do nich od przodu. Wiemy, że do takich sytuacji nie można dopuścić. Wiemy, co to jest pas ratowniczy i jak się go używa. Po co nam to wiedza, skoro pogotowie nie zajmuje się zasadniczo ratowaniem tonących. A po to, że w życiu różnie bywa i może dojść do sytuacji, o których nam się nawet nie śniło – podkreśla Michał Kucap ze Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach.

Nasi instruowali policjantów, jak udziela się pierwszej pomocy i na czym polega RKO. Każdy policjant przechodził przez takie ćwiczenia, ale gdy jest okazja powtórzyć je pod okiem instruktorów ratownictwa, to nie zaszkodzi przypomnieć sobie to i owo. Podobne ćwiczenia służby ratownicze zamierzają przeprowadzić w zimowej scenerii, gdy lód skuje Kokotek. Bo zimą ludzie też się topią...

GALERIA (zdjęć: 10)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dla dyrektora WPR gratulacje od dyrekcji Szpitala MSWiA

8 września 2020

Gratulacje dla dyrektora WPR z Włoszczowej

8 września 2020

Podziękowania od Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Dziękujemy.

14 lipca 2020

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019