Start Aktualności Na razie jest nowy SOR, wkrótce będzie centrum urazowe?

Na razie jest nowy SOR, wkrótce będzie centrum urazowe?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 lipca 2019

Fot.: WPR

Minister zdrowia był pod wrażeniem tego, jak zmodernizowano SOR

Pięć tysięcy metrów kwadratowych ma Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Plus lądowisko dla śmigłowców. W przyszłości w lecznicy ma powstać centrum urazowe dla 1,5 mln potencjalnych pacjentów, którzy do Zabrza mogą dojechać w ciągu maksimum 1,5 godziny. 17 lipca minister zdrowia oficjalnie otworzył kompletnie zmodernizowany SOR.

Wstęgę przecięto do „spółki”: kawałeczek pani prezydent Zabrza, kawałeczek minister, kawałeczek wykonawca inwestycji i kawałeczek dyrektor Szpitala. SOR modernizowano, rewitalizowano i rozbudowano w ciągu roku kosztem 36 mln zł. 8,5 mln zł lecznica dostała z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Reszta to kredyt bankowy i wsparcie gminy Zabrze. Zabrzański SOR ma teraz lądowisko dla helikopterów, bo takie musi mieć centrum urazowe. W jego strukturze muszą się również znaleźć: blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, neurochirurgii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.

Szpital Miejski w Zabrzu
jest od 2009 r. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezesem zarządu i zarazem dyrektorem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski w Zabrzu jest dr n. med. Mariusz Kazimierz Wójtowicz. Podkreśla, że celem spółki, którą kieruje, jest utworzenie centrum urazowego. W jego opinii jest to jak najbardziej zasadne, bo w województwie śląskim istnieje tylko jedno takie centrum: w Sosnowcu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5, zwanym popularnie „górniczym” (na marginesie zabrzański szpital powstały w 1961 r. też na początku był górniczym).

– Mamy już niezbędne kadry, jesteśmy w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii, rewitalizujemy zakład diagnostyki obrazowej. Tak naprawdę czekamy już tylko na decyzję ministra zdrowia – podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.

Chyba wszystko idzie po myśli prezesa, skoro w otwarciu SOR uczestniczy minister Łukasz Szumowski.

– Zabrze jest niezwykle ważnym punktem na medycznej mapie Polski i to widać kiedy stoimy tutaj przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.To o tyle ważne, że znajdujemy się w samym centrum aglomeracji. Nowoczesny oddział ratunkowy będzie służył mieszkańcom całego regionu, dlatego tak ważna jest infrastruktura, miejsce w którym pacjenci mogą przyjechać, mogą poczuć się bezpiecznie i będą dobrze zaopiekowani – mówił minister zdrowia tuż przed podpisanie pamiątkowego aktu i przecięcia wstęgi.

By powstało centrum urazowe
trzeba dysponować m.in. lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szpitalne „lotnisko” rzuca się w oczy, bo zbudowano je na na dachu budynku, na wysokości 21,5 m. Dlaczego na dachu? Bo stamtąd jest najbliżej na szpitalne oddziały. Na stół może trafić w 2 minuty po wylądowaniu śmigłowca. Tak szybko? Tak. To dlatego, że piętro niżej są sale zabiegowe z respiratorami, OIOM i blok operacyjny.

Zabrzańskiemu SOR inni mogą pozazdrościć, choćby w pełni zinformatyzowanych hybrydowych sal operacyjnych. Hybrydowa sala operacyjna umożliwia równoczesne wykonywanie zarówno inwazyjnych, jak i małoinwazyjnych zabiegów. W tym samym czasie i w tym samym miejscu lekarze różnych specjalizacji mogą rozwiązać wszystkie problemy pacjenta. Kto nie ma takiej sali, ten musiał pacjenta poddawać hospitalizacji na różnych oddziałach. W hybrydowych salach takie problemy rozwiązuje się jednocześnie, przy wsparciu zaawansowanej diagnostyki obrazowej.

Oczywiście SOR w Miejskim już od jakiegoś czasu przyjmuje pacjentów. Minister zdrowia chwalił jego kadrę, stwierdzając do dziennikarzy, że nie wystarczy mieć sprzęt, by być przyjaznym dla pacjenta. W czym w pełni zgadzamy się z ministrem prof. Szumowskim.

 

GALERIA (zdjęć: 10)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019