Start Aktualności Na razie jest nowy SOR, wkrótce będzie centrum urazowe?

Na razie jest nowy SOR, wkrótce będzie centrum urazowe?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 lipca 2019

Fot.: WPR

Minister zdrowia był pod wrażeniem tego, jak zmodernizowano SOR

Pięć tysięcy metrów kwadratowych ma Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Plus lądowisko dla śmigłowców. W przyszłości w lecznicy ma powstać centrum urazowe dla 1,5 mln potencjalnych pacjentów, którzy do Zabrza mogą dojechać w ciągu maksimum 1,5 godziny. 17 lipca minister zdrowia oficjalnie otworzył kompletnie zmodernizowany SOR.

Wstęgę przecięto do „spółki”: kawałeczek pani prezydent Zabrza, kawałeczek minister, kawałeczek wykonawca inwestycji i kawałeczek dyrektor Szpitala. SOR modernizowano, rewitalizowano i rozbudowano w ciągu roku kosztem 36 mln zł. 8,5 mln zł lecznica dostała z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Reszta to kredyt bankowy i wsparcie gminy Zabrze. Zabrzański SOR ma teraz lądowisko dla helikopterów, bo takie musi mieć centrum urazowe. W jego strukturze muszą się również znaleźć: blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, neurochirurgii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.

Szpital Miejski w Zabrzu
jest od 2009 r. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezesem zarządu i zarazem dyrektorem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski w Zabrzu jest dr n. med. Mariusz Kazimierz Wójtowicz. Podkreśla, że celem spółki, którą kieruje, jest utworzenie centrum urazowego. W jego opinii jest to jak najbardziej zasadne, bo w województwie śląskim istnieje tylko jedno takie centrum: w Sosnowcu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5, zwanym popularnie „górniczym” (na marginesie zabrzański szpital powstały w 1961 r. też na początku był górniczym).

– Mamy już niezbędne kadry, jesteśmy w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii, rewitalizujemy zakład diagnostyki obrazowej. Tak naprawdę czekamy już tylko na decyzję ministra zdrowia – podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.

Chyba wszystko idzie po myśli prezesa, skoro w otwarciu SOR uczestniczy minister Łukasz Szumowski.

– Zabrze jest niezwykle ważnym punktem na medycznej mapie Polski i to widać kiedy stoimy tutaj przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.To o tyle ważne, że znajdujemy się w samym centrum aglomeracji. Nowoczesny oddział ratunkowy będzie służył mieszkańcom całego regionu, dlatego tak ważna jest infrastruktura, miejsce w którym pacjenci mogą przyjechać, mogą poczuć się bezpiecznie i będą dobrze zaopiekowani – mówił minister zdrowia tuż przed podpisanie pamiątkowego aktu i przecięcia wstęgi.

By powstało centrum urazowe
trzeba dysponować m.in. lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szpitalne „lotnisko” rzuca się w oczy, bo zbudowano je na na dachu budynku, na wysokości 21,5 m. Dlaczego na dachu? Bo stamtąd jest najbliżej na szpitalne oddziały. Na stół może trafić w 2 minuty po wylądowaniu śmigłowca. Tak szybko? Tak. To dlatego, że piętro niżej są sale zabiegowe z respiratorami, OIOM i blok operacyjny.

Zabrzańskiemu SOR inni mogą pozazdrościć, choćby w pełni zinformatyzowanych hybrydowych sal operacyjnych. Hybrydowa sala operacyjna umożliwia równoczesne wykonywanie zarówno inwazyjnych, jak i małoinwazyjnych zabiegów. W tym samym czasie i w tym samym miejscu lekarze różnych specjalizacji mogą rozwiązać wszystkie problemy pacjenta. Kto nie ma takiej sali, ten musiał pacjenta poddawać hospitalizacji na różnych oddziałach. W hybrydowych salach takie problemy rozwiązuje się jednocześnie, przy wsparciu zaawansowanej diagnostyki obrazowej.

Oczywiście SOR w Miejskim już od jakiegoś czasu przyjmuje pacjentów. Minister zdrowia chwalił jego kadrę, stwierdzając do dziennikarzy, że nie wystarczy mieć sprzęt, by być przyjaznym dla pacjenta. W czym w pełni zgadzamy się z ministrem prof. Szumowskim.

 

GALERIA (zdjęć: 10)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019