Start Aktualności „Sto lat RAZEM” i po raz pierwszy z ratownikami WPR

„Sto lat RAZEM” i po raz pierwszy z ratownikami WPR

WPR

DLA PACJENTÓW | 15 lipca 2019

Fot.: WPR

Na brak zainteresowania ze strony sympatycznych małolatów ekipa WPR nie mogła narzekać...

Chorzowski powiatowy inspektor nadzoru sanitarnego od kilku lat organizuje w Parku Śląskim rozrywkowo-edukacyjne imprezy. W tym roku w okolicznościowym festynie, z okazji 100. rocznicy powstania inspekcji sanitarnej, uczestniczyło po raz pierwszy Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy Michał Kucap i Sebastian Szczęsny pokazywali, co robić, gdy trzeba pomóc nieprzytomnej osobie.

Trzeba przyznać, że w poniedziałkowej imprezie (15 lipca) słońca nie brakowało i atrakcji także. Nim się skupimy na tym, co tam nasi prezentowali, poinformujmy, ze w festynie bawiło się i uczyło, tak uczyło, ponad 600 dzieci. A widzieliśmy także mikrobus, który przywiózł seniorów, mogących być dla niektórych festynowiczów nawet prapradziadkami lub praprababciami. Atrakcje zapewniali animatorzy zabaw przeróżnych, straż pożarna, policja, chorzowska Straż Miejska, Sanepid także z Chorzowa i my, ekipa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Oczywiście na scenie sprawni wielce konferansjerzy zabawiali dzieci (półkolonistów nie tylko z Chorzowa, ale ościennych i nieco dalszych miast) grami, zabawami, tańcami i piosenkami.

I na tej scenie pojawili się nasi ratownicy. Pokazali, co trzeba zrobić, by nawet pierwszoklasista bez trudu mógł przewrócić 100-kilogramowego chłopa z brzucha na plecy. Poinstruowali, jak należy się zachować, gdy ktoś się zadławił. Oj, to się bardzo podobało młodej publiczności. Szczególnie moment, gdy z symulatora udzielania pomocy zadławionemu, po nacisku na brzuch tegoż, z symulatora wylatywał kawałek czegoś, czym zadławiła się osoba.

Był instruktaż układania nieprzytomnego do bezpiecznej pozycji. Dzieciom ta prezentacja bardzo przypadłą do gustu. I to, nie jest jakikolwiek „pic na wodę i fotomontaż”, bowiem po prezentacji w wykonaniu uzdolnionych pedagogicznie zawodowców, dzieci mogły poćwiczyć przedstawiane przez nich zachowania na trawie, przy karetce. Nie trzeba dodawać, że ambulans też był oblegany. Kto z Państwa, gdy miał 7, 8 czy 9 lat nie chciał zasiąść za kierownicą karetki i włączyć syrenę? I tak na tzw. oko. ratownicy WPR pokazali „co i jak” w pierwszej pomocy kilkudziesięciu młodziakom. Niech połowa zapamięta połowę z tego, co im przekazał Michał i Sebastian, to już będzie dobrze.

GALERIA (zdjęć: 7)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019