Start Aktualności „Sto lat RAZEM” i po raz pierwszy z ratownikami WPR

„Sto lat RAZEM” i po raz pierwszy z ratownikami WPR

WPR

DLA PACJENTÓW | 15 lipca 2019

Fot.: WPR

Na brak zainteresowania ze strony sympatycznych małolatów ekipa WPR nie mogła narzekać...

Chorzowski powiatowy inspektor nadzoru sanitarnego od kilku lat organizuje w Parku Śląskim rozrywkowo-edukacyjne imprezy. W tym roku w okolicznościowym festynie, z okazji 100. rocznicy powstania inspekcji sanitarnej, uczestniczyło po raz pierwszy Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy Michał Kucap i Sebastian Szczęsny pokazywali, co robić, gdy trzeba pomóc nieprzytomnej osobie.

Trzeba przyznać, że w poniedziałkowej imprezie (15 lipca) słońca nie brakowało i atrakcji także. Nim się skupimy na tym, co tam nasi prezentowali, poinformujmy, ze w festynie bawiło się i uczyło, tak uczyło, ponad 600 dzieci. A widzieliśmy także mikrobus, który przywiózł seniorów, mogących być dla niektórych festynowiczów nawet prapradziadkami lub praprababciami. Atrakcje zapewniali animatorzy zabaw przeróżnych, straż pożarna, policja, chorzowska Straż Miejska, Sanepid także z Chorzowa i my, ekipa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Oczywiście na scenie sprawni wielce konferansjerzy zabawiali dzieci (półkolonistów nie tylko z Chorzowa, ale ościennych i nieco dalszych miast) grami, zabawami, tańcami i piosenkami.

I na tej scenie pojawili się nasi ratownicy. Pokazali, co trzeba zrobić, by nawet pierwszoklasista bez trudu mógł przewrócić 100-kilogramowego chłopa z brzucha na plecy. Poinstruowali, jak należy się zachować, gdy ktoś się zadławił. Oj, to się bardzo podobało młodej publiczności. Szczególnie moment, gdy z symulatora udzielania pomocy zadławionemu, po nacisku na brzuch tegoż, z symulatora wylatywał kawałek czegoś, czym zadławiła się osoba.

Był instruktaż układania nieprzytomnego do bezpiecznej pozycji. Dzieciom ta prezentacja bardzo przypadłą do gustu. I to, nie jest jakikolwiek „pic na wodę i fotomontaż”, bowiem po prezentacji w wykonaniu uzdolnionych pedagogicznie zawodowców, dzieci mogły poćwiczyć przedstawiane przez nich zachowania na trawie, przy karetce. Nie trzeba dodawać, że ambulans też był oblegany. Kto z Państwa, gdy miał 7, 8 czy 9 lat nie chciał zasiąść za kierownicą karetki i włączyć syrenę? I tak na tzw. oko. ratownicy WPR pokazali „co i jak” w pierwszej pomocy kilkudziesięciu młodziakom. Niech połowa zapamięta połowę z tego, co im przekazał Michał i Sebastian, to już będzie dobrze.

GALERIA (zdjęć: 7)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019