Start Aktualności Oddział neurochirurgi w GCZD ma już pełną neuronawigację

Oddział neurochirurgi w GCZD ma już pełną neuronawigację

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 3 lipca 2019

W znacznym stopniu zwiększona zostanie precyzja wykonywanej operacji - tłumaczył  prof. Marek Mandera...

Guz nowotworowy w mózgu dziecka? Teraz leczenie takich nowotworów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Co wcale nie znaczy, że będzie łatwe i zawsze skuteczne. Szpital zaprezentował (3 lipca) najnowszy nabytek, a właściwie dar, Kliniki Neurochirurgii.

GCZD zostało doposażone w niezależną stację do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem do wizualizacji włókien nerwowych. Ów sprzęt (wartości ok. 160 tys. zł), wspomagający system do neuronawigacji StealthStation przekazany w 20-11 r. przez Wielką Orkiestrę Pomocy Świątecznej, to dar Fundacji Iskierka. Fundacja Zajmuje się budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Iskierka kupiła sprzęt za pieniądze przekazane głównie przez szkocką ST Andrews Foundation. Swój udział w zakupie mają także uczestnicy imprez sportowych organizowanych w województwie; m.in. Silesia Maraton.

Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marek Mandera, kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej ŚUM GCZD:

- Ten sprzęt można porównać do rozbudowanej nawigacji samochodowej, która pokazuje nie tylko, gdzie jechać, ale gdzie są korki, gdzie trzeba zwolnić itd. Medycznie rzecz ujmując pozwala on na uwidocznienie dróg nerwowych i ich przebiegu względem guza lub innej zmiany patologicznej, którą musimy usunąć chirurgicznie. Pozwala on zaplanować drogę dojścia do guza i zakres resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych. Tym samo możliwe jest znaczące zmniejszenie ryzyka wystąpienia neurologicznych deficytów po operacji. Jednocześnie pozwala uzyskać maksymalizację resekcji guza. Możemy teraz nałożyć na siebie obraz kilku badań, zawierających i pokazujących poszczególne elementy układu nerwowego. Co więcej obrazy te widzi się śródoperacyjnie w mikroskopie operacyjnym, są nałożone na obraz rzeczywistego pola operacyjnego. W znacznym stopniu zwiększa to precyzję wykonywanej operacji...

W GCZD rocznie wykonuje się ok. 80 operacji, w której będzie można wykorzystać całą tą technikę. Podobny sprzęt jest jeszcze tylko w ośrodkach w Łodzi i Warszawie. Operacje z jego wykorzystaniem w Europie Zachodniej kosztują od 10 do 20 tys. euro, a w USA wielokrotnie więcej. W Polsce? W Polsce kilka, kilkanaście, ale złotych.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019