Start Aktualności Chcieliśmy przewieźć do szpitali dziewięciu górników...

Chcieliśmy przewieźć do szpitali dziewięciu górników...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 1 lipca 2019

Trzech górników nie żyje. Sześciu rannych jest hospitalizowanych w ochojeckim szpitalu i sosnowieckim „górniczym”. To bilans (na wieczór w poniedziałek, 1 lipca) tragicznego w skutkach wstrząsu górotworu w KWK „Staszic” w Katowicach.

 – Nasze zespoły ratownictwa medycznego uczestniczyły w akcji ratunkowej prowadzonej na powierzchni. Zrobiliśmy wszystko, co tylko mogliśmy zrobić – podsumował Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Do wstrząsu doszło o godz. 14:12 w pokładzie 510, w rejonie drążonego wyrobiska chodnikowego. Początkowe informacje podawane przez Tomasza Głogowskiego, rzecznika Polskiej Grupy Górniczej (do niej należy „Staszic”) były względnie optymistyczne. Względnie, bo wiadomo, że wśród 9 górników byli ranni. Mieli szczęście, komentowali górnicy. Wcześniej wstrząs górotworu o podobnej sile skutkował nie raz, nie dwa śmiercią górników. Ale potem było już coraz mniej optymistycznie. Wśród rannych są „czerwoni”, więc za wcześnie na końcowy bilans tej poniedziałkowej tragedii. Oby przeżyli!

Trzech górników jednak nie przeżyło. Prawdopodobnie we wtorek w Polskiej Grupie Górniczej zwołana będzie konferencja prasowa. Jeśli tak będzie, to przekazane zostaną informacje: co i dlaczego i kiedy. Akcja ratownicza w kopalniach jest specyficzna. Pogotowie ratunkowe uczestniczy w niej wyłącznie na powierzchni. Na dole prowadzą ją kopalniane służby medyczne i ratownicy górniczy.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019