Start Aktualności Chcieliśmy przewieźć do szpitali dziewięciu górników...

Chcieliśmy przewieźć do szpitali dziewięciu górników...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 1 lipca 2019

Trzech górników nie żyje. Sześciu rannych jest hospitalizowanych w ochojeckim szpitalu i sosnowieckim „górniczym”. To bilans (na wieczór w poniedziałek, 1 lipca) tragicznego w skutkach wstrząsu górotworu w KWK „Staszic” w Katowicach.

 – Nasze zespoły ratownictwa medycznego uczestniczyły w akcji ratunkowej prowadzonej na powierzchni. Zrobiliśmy wszystko, co tylko mogliśmy zrobić – podsumował Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Do wstrząsu doszło o godz. 14:12 w pokładzie 510, w rejonie drążonego wyrobiska chodnikowego. Początkowe informacje podawane przez Tomasza Głogowskiego, rzecznika Polskiej Grupy Górniczej (do niej należy „Staszic”) były względnie optymistyczne. Względnie, bo wiadomo, że wśród 9 górników byli ranni. Mieli szczęście, komentowali górnicy. Wcześniej wstrząs górotworu o podobnej sile skutkował nie raz, nie dwa śmiercią górników. Ale potem było już coraz mniej optymistycznie. Wśród rannych są „czerwoni”, więc za wcześnie na końcowy bilans tej poniedziałkowej tragedii. Oby przeżyli!

Trzech górników jednak nie przeżyło. Prawdopodobnie we wtorek w Polskiej Grupie Górniczej zwołana będzie konferencja prasowa. Jeśli tak będzie, to przekazane zostaną informacje: co i dlaczego i kiedy. Akcja ratownicza w kopalniach jest specyficzna. Pogotowie ratunkowe uczestniczy w niej wyłącznie na powierzchni. Na dole prowadzą ją kopalniane służby medyczne i ratownicy górniczy.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019