Start Aktualności Rekomendacje, czyli jak ma zmieniać się system ochrony zdrowia

Rekomendacje, czyli jak ma zmieniać się system ochrony zdrowia

WPR

WPR, DGP

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 27 czerwca 2019

Fot.: WPR

Musimy się zorientować, czego Polacy oczekują, jakich rozwiązań chcą. I zaproponować takie, które byłby do zaakceptowania...

Polacy nie chcą rewolucji w zdrowiu – przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. To wynika m.in. z rekomendacji po debacie prowadzonej przez rok z różnymi środowiskami. Wskazówek jest wiele – od zmiany finansowania, przez profilaktykę, po zmiany w szpitalach.

 

Minister Szumowski w rozmowie z Klarą Klinger opublikowaną (27 czerwca) w DGP stwierdza, że owe rekomendacje „będą podstawą do wypracowania strategii wskazującej, co będziemy robić w kolejnej kadencji”. Zatem co będzie do zrobienia, jeśli PiS utrzyma się przy władzy po jesiennych wyborach?

Bardzo ważnym elementem jest kwestia koordynacji działań medycznych pomiędzy lekarzem rodzinnym, specjalistą a szpitalami. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie ta współpraca nie jest najlepsza. Co skutkuje przekazywaniem pacjenta między POZ a oddziałami szpitalnymi w sposób chaotyczny. Często chory trafia na oddział ratunkowy, aby dowiedzieć się, co mu jest. Chodzi o poradę, którą mógłby otrzymać nawet u lekarza rodzinnego. Kiedy analizujemy, kto trafia na SOR, okazuje się, że 80 proc. to chorzy, którzy nie wymagają później hospitalizacji. I to chcemy zmienić” – podkreśla szef resortu zdrowia.

Jednocześnie tłumaczy, że dokąd nie skoordynuje się działań na różnych poziomach, to należy liczyć się z trudnościami w racjonalnym dysponowaniu pieniędzmi przeznaczonymi na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. „Przykładem są szpitale – często powiatowe, ale nie tylko – które posiadają ten sam sprzęt, oferują te same usługi i dublują bardzo kosztowne elementy opieki medycznej, a znajdują się czasem po dwu stronach tej samej ulicy. A mogłyby się podzielić rolą na danym terytorium, służąc pomocą tej samej populacji pacjentów. Te kwestie należy niewątpliwie uporządkować” – wyjaśnia minister.

I od razu dodaje: „Drugą rzeczą jest kwestia jakości. Żeby ją wprowadzić, należałoby zacząć od wprowadzenia różnego rodzaju rejestrów – z jednej strony klinicznych, z drugiej działań niepożądanych. Dzięki nim będziemy wiedzieć, czy dane leczenie jest skuteczne. Przy odpowiednio rozbudowanym systemie informatycznym będzie wiadomo, czy po wizycie u lekarza czy pobycie w szpitalu – pacjent faktycznie wrócił do pracy, czy trafia z powrotem do szpitala. Czy przypadkiem nie przyjmuje nadmiernej ilości leków. To są działania, które musimy wprowadzić tu i teraz...”.


Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019