Start Aktualności Rekomendacje, czyli jak ma zmieniać się system ochrony zdrowia

Rekomendacje, czyli jak ma zmieniać się system ochrony zdrowia

WPR

WPR, DGP

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 27 czerwca 2019

Fot.: WPR

Musimy się zorientować, czego Polacy oczekują, jakich rozwiązań chcą. I zaproponować takie, które byłby do zaakceptowania...

Polacy nie chcą rewolucji w zdrowiu – przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. To wynika m.in. z rekomendacji po debacie prowadzonej przez rok z różnymi środowiskami. Wskazówek jest wiele – od zmiany finansowania, przez profilaktykę, po zmiany w szpitalach.

 

Minister Szumowski w rozmowie z Klarą Klinger opublikowaną (27 czerwca) w DGP stwierdza, że owe rekomendacje „będą podstawą do wypracowania strategii wskazującej, co będziemy robić w kolejnej kadencji”. Zatem co będzie do zrobienia, jeśli PiS utrzyma się przy władzy po jesiennych wyborach?

Bardzo ważnym elementem jest kwestia koordynacji działań medycznych pomiędzy lekarzem rodzinnym, specjalistą a szpitalami. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie ta współpraca nie jest najlepsza. Co skutkuje przekazywaniem pacjenta między POZ a oddziałami szpitalnymi w sposób chaotyczny. Często chory trafia na oddział ratunkowy, aby dowiedzieć się, co mu jest. Chodzi o poradę, którą mógłby otrzymać nawet u lekarza rodzinnego. Kiedy analizujemy, kto trafia na SOR, okazuje się, że 80 proc. to chorzy, którzy nie wymagają później hospitalizacji. I to chcemy zmienić” – podkreśla szef resortu zdrowia.

Jednocześnie tłumaczy, że dokąd nie skoordynuje się działań na różnych poziomach, to należy liczyć się z trudnościami w racjonalnym dysponowaniu pieniędzmi przeznaczonymi na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. „Przykładem są szpitale – często powiatowe, ale nie tylko – które posiadają ten sam sprzęt, oferują te same usługi i dublują bardzo kosztowne elementy opieki medycznej, a znajdują się czasem po dwu stronach tej samej ulicy. A mogłyby się podzielić rolą na danym terytorium, służąc pomocą tej samej populacji pacjentów. Te kwestie należy niewątpliwie uporządkować” – wyjaśnia minister.

I od razu dodaje: „Drugą rzeczą jest kwestia jakości. Żeby ją wprowadzić, należałoby zacząć od wprowadzenia różnego rodzaju rejestrów – z jednej strony klinicznych, z drugiej działań niepożądanych. Dzięki nim będziemy wiedzieć, czy dane leczenie jest skuteczne. Przy odpowiednio rozbudowanym systemie informatycznym będzie wiadomo, czy po wizycie u lekarza czy pobycie w szpitalu – pacjent faktycznie wrócił do pracy, czy trafia z powrotem do szpitala. Czy przypadkiem nie przyjmuje nadmiernej ilości leków. To są działania, które musimy wprowadzić tu i teraz...”.


Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019