Start Aktualności Dentyści przed sądem. Bo oszukiwali pacjentów i NFZ

Dentyści przed sądem. Bo oszukiwali pacjentów i NFZ

WPR

DLA PACJENTÓW | 26 czerwca 2019

W śledztwie ustalonych zostało 600 osób pokrzywdzonych...

Bywa i tak. Oto Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia przeciwko sześciu lekarzom stomatologom, oskarżonym o dokonywanie oszustw na szkodę pacjentów oraz o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji medycznej i dokonywanie oszustw na szkodę Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej, poinformowała w komunikacie, że oskarżeni będąc zatrudnieni w prywatnej przychodni stomatologicznej na terenie Pszczyny, w latach 2014 i 2015 roku, pobierali od pacjentów opłaty, od 20 do 30 złotych, za wykonywane znieczulenia, podczas zabiegów stomatologicznych. W rzeczywistości stosowane znieczulenia były refundowane ze środków NFZ, a więc były bezpłatne. W ten sposób bezzasadnie pobrano opłaty od 600 osób.

Prokuratorzy ustalili, że w wielu przypadkach lekarze stomatolodzy w kartach pacjenta, poświadczali nieprawdę co do wykonanych usług stomatologicznych. Następnie na podstawie tego wpisu rozliczali świadczenia w ramach podpisanej umowy z Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, „doprowadzając NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w kwotach każdorazowo od 12 złotych do 90 złotych”. Przykład: usługę stomatologiczną wykonaną prywatnie, opisywano w dokumentacji jako refundowaną, a następnie rozliczano ją w ramach umowy zawartej z NFZ. W tym zakresie chodzi przede wszystkim o takie usługi stomatologiczne jak: wypełnianie zęba oraz znieczulenie.

W śledztwie ustalonych zostało 600 osób pokrzywdzonych. Status pokrzywdzonego przyznano również NFZ Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu w Katowicach. Wśród oskarżonych w tej sprawie, są również właściciele przychodni. Łącznie w tym postępowaniu przedstawiono 1148 zarzutów.

Podejrzani w śledztwie nie przyznali się do stawianych zarzutów. Częściowo w trakcie postępowania przygotowawczego składali, wyjaśnienia wskakując, iż pobierali opłaty od pacjentów, albowiem stosowane przy zabiegach znieczulenia, było znieczuleniami dodatkowymi i ich zdaniem nie podlegały refundacji. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019