Start Aktualności Dentyści przed sądem. Bo oszukiwali pacjentów i NFZ

Dentyści przed sądem. Bo oszukiwali pacjentów i NFZ

WPR

DLA PACJENTÓW | 26 czerwca 2019

W śledztwie ustalonych zostało 600 osób pokrzywdzonych...

Bywa i tak. Oto Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia przeciwko sześciu lekarzom stomatologom, oskarżonym o dokonywanie oszustw na szkodę pacjentów oraz o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji medycznej i dokonywanie oszustw na szkodę Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej, poinformowała w komunikacie, że oskarżeni będąc zatrudnieni w prywatnej przychodni stomatologicznej na terenie Pszczyny, w latach 2014 i 2015 roku, pobierali od pacjentów opłaty, od 20 do 30 złotych, za wykonywane znieczulenia, podczas zabiegów stomatologicznych. W rzeczywistości stosowane znieczulenia były refundowane ze środków NFZ, a więc były bezpłatne. W ten sposób bezzasadnie pobrano opłaty od 600 osób.

Prokuratorzy ustalili, że w wielu przypadkach lekarze stomatolodzy w kartach pacjenta, poświadczali nieprawdę co do wykonanych usług stomatologicznych. Następnie na podstawie tego wpisu rozliczali świadczenia w ramach podpisanej umowy z Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, „doprowadzając NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w kwotach każdorazowo od 12 złotych do 90 złotych”. Przykład: usługę stomatologiczną wykonaną prywatnie, opisywano w dokumentacji jako refundowaną, a następnie rozliczano ją w ramach umowy zawartej z NFZ. W tym zakresie chodzi przede wszystkim o takie usługi stomatologiczne jak: wypełnianie zęba oraz znieczulenie.

W śledztwie ustalonych zostało 600 osób pokrzywdzonych. Status pokrzywdzonego przyznano również NFZ Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu w Katowicach. Wśród oskarżonych w tej sprawie, są również właściciele przychodni. Łącznie w tym postępowaniu przedstawiono 1148 zarzutów.

Podejrzani w śledztwie nie przyznali się do stawianych zarzutów. Częściowo w trakcie postępowania przygotowawczego składali, wyjaśnienia wskakując, iż pobierali opłaty od pacjentów, albowiem stosowane przy zabiegach znieczulenia, było znieczuleniami dodatkowymi i ich zdaniem nie podlegały refundacji. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019