Start Aktualności Ćwiczenia antyterrorystyczne z ratownikami WPR

Ćwiczenia antyterrorystyczne z ratownikami WPR

DLA LEKARZY DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 16 czerwca 2014

Do siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, o godzinie 11.00 w poniedziałek (16 bm.) wdarł się uzbrojony mężczyzna, otworzył ogień z kałasznikowa i pozbawił życia trzy osoby, a sześć ciężko ranił, m.in. policjanta.

- To oczywiście jest tylko scenariusz ćwiczeń antyterrorystycznych na terenie dyrekcji naszego pogotowia w Katowicach - wyjaśnia od razu dyrektor WPR, Artur Borowicz. - Terrorysta był groźny, ale na niby, podobnie jak zabici i ranni. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie służb ratowniczych i mundurowych na okoliczność ataku terrorystycznego na duży obiekt użyteczności publicznej. Przeprowadził je Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wraz z nami i Powiatową Strażą Pożarną z Katowic.

Po ataku strzelca w budynku od razu podejmuje działania sztab kryzysowy. Wzywa policję. Zarządza akcję ratunkową, stara się bezpiecznie przeprowadzić ewakuację pracowników z budynku WPR. Po przyjeździe policji nasi ratownicy udzielają pomocy medycznej rannym, znajdującym się na dziedzińcu pogotowia. Funkcjonariusze zabezpieczają z zewnątrz obiekt.

Po paru minutach do akcji wkracza jednostka antyterrorystyczna śląskiej policji, pracę rozpoczynają policyjni negocjatorzy. Przyjeżdża wóz bojowy straży pożarnej, ale zatrzymuje się na zewnątrz.

- Cały czas sprawdzaliśmy procedury współpracy i przepływ informacji pomiędzy uczestnikami treningu - tłumaczy rzecznik prasowy śląskiego komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, podinspektor Andrzej Gąska. - Wszystko rejestrowaliśmy, żeby po zakończeniu ćwiczeń materiał poddać szczegółowej analizie pod kątem naszych działań. Oceniany będzie materiał zdjęciowy, dokumenty i korespondencja radiowa oraz telefoniczna. Na koniec opracujemy wnioski na przyszłość.

Terrorysta uwięził w budynku pięciu zakładników. Po negocjacjach uwalnia kolejno cztery osoby, po czym wychodzi na dziedziniec z piątym zakładnikiem, usiłując podejść do samochodu i odjechać. Wcześniej jednak wywołuje w pomieszczeniach garażowych pożar. Myśli chyba, że korzystając z zamieszania zdoła zbiec z miejsca wydarzeń. Wówczas do akcji wkraczają policyjni antyterroryści, błyskawicznie obezwładniają i zatrzymują przestępcę.

Wezwani na miejsce strażacy gaszą pożar w pomieszczeniach garażowych.

Po godzinie 13.30 do swoich zadań wracają pracownicy WPR. W ćwiczeniach brały udział nasze zespoły ratownicze z poza systemu państwowego ratownictwa medycznego.

GALERIA (zdjęć: 3)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019