Start Aktualności Trzydziestu trzech policjantów w WPR w Katowicach  

Trzydziestu trzech policjantów w WPR w Katowicach  

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 13 czerwca 2019

A konkretnie w naszej sali szkoleniowo-audiowizualnej, w której to w czwartek (13 czerwca) przeprow sierż. Damian SZYMUTKO z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu.

W piątek (14 czerwca) zakończył się XXXII Wojewódzki Konkurs „Policjant Roku Ruchu Drogowego”, zainicjowany 12 czerwca konkurencjami: „jazda sprawnościowa motocyklem służbowym” oraz „jazda sprawnościowa samochodem służbowym po wyznaczonym torze oraz przebiegnięcie wyznaczonego odcinka”. W czwartek 33 policjantów (w tym jedna płci pięknej) sprawdzali się w „kierowaniu ruchem drogowym na skrzyżowaniu” w terenie, czyli w Katowicach. A po tej konkurencji zajechali radiowozami do centrali WPR.

Zadanie mieli następujące: patrolujący na motocyklu policjant zauważył, jak na jego oczach na ziemię osuwa się dorosły mężczyzna. Zasłabł. Policjant parkuje w bezpiecznym miejscu, kieruje się ku poszkodowanemu. Na pierwszy rzut oka widać, że mężczyzna nie daje oznak życia. Policjant decyduje się udzielić mu pierwszej pomocy, nim do nieprzytomnego przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Nasi eksperci ze Szkoły Ratownictwa Medycznego, Michał Kucap i Piotr Szwedziński, oceniają postępowanie policjanta. Zadanie jest proste: ma wykonać RKO w ciągu dwóch minut, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (z 2015 r.).

Sędziowie oceniali:
• bezpieczeństwo własne udzielającego pomocy,
• to, jak ocenił przytomność poszkodowanego (reakcja na głos i dotyk),
• wezwanie do pomocy ZRM. To w punktach.

Oraz w procentach:
• ogólną efektywność masażu,
• efektywność relaksacji,
• efektywność głębokości ucisku klatki piersiowej

i w punktach
• efektywność częstości ucisku (stała szybkość ucisku),
• wykonanie w ciągu 2 minut 200-240 ucisków oraz
• ocenę oddechu poszkodowanego dokonaną przez udzielającego pomocy.

Fantom udający nieprzytomnego, to urządzenie monitorowane dedykowaną aplikacją w smartfonie (SimPad SkillReporter). Program pokazuje w procentach stopień poprawności wykonanych czynności. Jak była wykonana na 100 proc., to się należało 10 punktów, a poniżej 50 proc. - nic się nie należało zawodnikowi. Zero.

– Nikt z policjantów-zawodników nie otrzymał zerowej noty. Poziom wyszkolenia w zakresie RKO oceniam wysoko. Jestem pod wrażeniem zwycięzcy konkurencji, który na symulatorze osiągnął maksymalną ilość punktów – sumuje Michał Kucap.

 

GALERIA (zdjęć: 13)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019