Start Aktualności „Antek” w ogniu, czyli jak ratować pasażerów z płonącego samolotu

„Antek” w ogniu, czyli jak ratować pasażerów z płonącego samolotu

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 10 czerwca 2019

Fot.: WPR

Standardowa torba do tego rodzaju wydarzeń, tak w realu, jak i w jego pozoracji...

Scenariusz był następujący: lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach w śmigłowym An-26 wybucha pożar. W samolocie zapalił się agregat prądotwórczy. Jest dym, a w nim 35 pasażerów, nie licząc załogi. Są poparzeni, zaczadzeni. Trzeba ich ewakuować w bezpieczne miejsce, udzielić poszkodowanym pomocy, opanować sytuację kryzysową. Wśród uczestniczących w pozoracji wypadku masowego ratownicy WPR w Katowicach. Cztery systemowe karetki i jedna ewakuacyjna. To wydarzyło się w upalny poniedziałek, 10 czerwca.

– Poprzednie ćwiczenia na tę skalę organizowaliśmy równo dwa lata temu. To wynika z unijnych uregulowań. Wtedy samolot zjechał z pasu startowego. Byli poszkodowani. Tu też, założyliśmy, że tacy będą. W tym scenariuszy tegorocznych ćwiczeń nie przewidujemy ofiar śmiertelnych – wyjaśnia i podkreśla Zbigniew Wacławczyk, szef Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Katowice Airport.

Międzynarodowe przepisy
Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego wymagają, aby pierwsze samochody pożarnicze docierały do każdego miejsca zdarzenia na lotnisku w czasie krótszym niż 3 minuty. Pyrzowicka LSRG ma na tzw. stanie pięć nowoczesnych wozów bojowych, specjalnie przystosowanych do działań na lotniskach. Szósty już jest kupiony. W takim samochodzie, w zależności od typu mieści się od 6 do 12,5 m sześc. wody, metry piany gaśniczej i proszku gaśniczego. W ciągu minuty z „sikawki” „Barracudy” może wylecieć 5 tys. l wody. To tyle o technice pożarniczej w Pyrzowicach.

Za zatem przepisy Organizacji... Po dwóch minutach strażacy byli już przy dymiącym się „antku”. Wpierw ugasili pożar zewnętrzny, w chwilę później samolot już nie dymił. Trwa ewakuacja pasażerów. W użyciu jest kamera termowizyjna. Dyspozytor zgłasza, że na pokładzie jest ładunek niebezpieczny. Lotniskowych strażaków wspomagają już zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Znaleziono jakąś paczkę z niewiadomą zawartością. Do akcji wkraczają saperzy ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Gdyby zajdzie potrzeba mogą użyć robota. Nie ma takie potrzeby. Ładunek nie jest niebezpieczny.

A na płycie lotniska
na rozłożonych płachtach koloru czerwonego, zielonego i żółtego selekcjonuje się poszkodowanych. Kierujący akcją rozmieszczają po okolicznych szpitalach najbardziej poszkodowanych. Inni leżą w namiotach, albo w autobusach. Taki autobus do przewożenia pasażerów z terminalu do samolotu w sytuacjach wypadkowych zamienia się w swego rodzaju punkt, można nazwać go, medycznym. W upał jest klimatyzowany. W mróz jest ogrzewany.

Pozoranci wcielają się w poszkodowanych. Niektórzy wyją z „bólu”. Na kartach triażowych mają wypisane, co im dolega i jakiej pomocy medycznej im udzielono. Policja do akcji skierowywała psychologów. To, że na kimś nie widać obrażeń, wcale nie znaczy, że nic mu nie jest. Stress, załamanie. To normalne w takich PRAWDZIWYCH sytuacjach. W ćwiczeniach trudno symulować kryzysowe stany psychiczne. A zapomnieliśmy jeszcze o jednym. Już wcześniej odizolowano członków załogi od pasażerów. Taka jest procedura. Chodzi o to, by załodze... nie stała się krzywda ze strony zestresowanych pasażerów. Różnie to bywa w takich sytuacjach.

– Mamy 8 osób ze statusem czerwonym, 7 „żółtych” i 20 „zielonych” – podsumowuje koordynator medyczne akcji ratunkowej Igor Żmudka, na co dzień ratownik WPR w Katowicach.

Jak wypadła akcja? Jej uczestnicy prześlą do Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, właściciela Katowice Airport, swoje uwagi. Były błędy, bo kto ich nie popełnia. I po to są takie ćwiczenia, by tych błędów było jak najmniej, gdyby faktycznie trzeba było ratować ludzi z płonącego samolotu.

GALERIA (zdjęć: 19)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019