Start Aktualności Żądali więcej, dostali znacznie mniej – w Rybniku będą podwyżki

Żądali więcej, dostali znacznie mniej – w Rybniku będą podwyżki

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 4 czerwca 2019

W WSS nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1,3 tys. pracowników.

Protestowali, demonstrowali, strajkowali. Po roku sporu zbiorowego pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku uzyskali 300 lub 500 zł podwyżki do zasadniczego wynagrodzenia. Na początku sporu związkowcy domagali się 1,2 tys. zł podwyżki dla każdego zatrudnionego w tym szpitalu.

– To najlepsze porozumienie, jakie byliśmy w stanie wynegocjować w tym momencie. Udało się je podpisać dzięki temu, że obie strony sporu – i my, i pracodawca – byliśmy gotowi do ustępstw i do kompromisu – podkreśla Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności”. w rybnickim szpitalu.

Ważne jest, że 500 zł do podstawy dostaną ci, którzy nie zostali objęci podwyżkami wynegocjowanymi w ostatnich latach przez związki zawodowe z rządem. Związkowcy podpisali (3 czerwca) z dyrekcją porozumienie, w którym zobowiązali się, że do końca 2019 r. zawieszą spór zbiorowy.

– Uzgodniliśmy z pracodawcą, że negocjacje płacowe zostaną wznowione we wrześniu tego roku. Jeśli jednak dodatkowe pieniądze pojawią się wcześniej, wówczas niezwłocznie siądziemy do stołu i zaczniemy rozmawiać o dalszych podwyżkach – dodaje Piotr Rajman.

Spór zbiorowy w rybnickim szpitalu rozpoczął się w maju zeszłego roku. Przedstawiony wówczas przez związki postulat dotyczył podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników placówki o 1200 zł brutto. W październiku zeszłego roku po strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Teraz udało się uniknąć akcji strajkowej, chociaż w referendum przeprowadzonym w kwietniu w placówce, pracownicy opowiedzieli się za taką formą protestu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1,3 tys. pracowników.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019