Start Aktualności Żądali więcej, dostali znacznie mniej – w Rybniku będą podwyżki

Żądali więcej, dostali znacznie mniej – w Rybniku będą podwyżki

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 4 czerwca 2019

W WSS nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1,3 tys. pracowników.

Protestowali, demonstrowali, strajkowali. Po roku sporu zbiorowego pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku uzyskali 300 lub 500 zł podwyżki do zasadniczego wynagrodzenia. Na początku sporu związkowcy domagali się 1,2 tys. zł podwyżki dla każdego zatrudnionego w tym szpitalu.

– To najlepsze porozumienie, jakie byliśmy w stanie wynegocjować w tym momencie. Udało się je podpisać dzięki temu, że obie strony sporu – i my, i pracodawca – byliśmy gotowi do ustępstw i do kompromisu – podkreśla Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności”. w rybnickim szpitalu.

Ważne jest, że 500 zł do podstawy dostaną ci, którzy nie zostali objęci podwyżkami wynegocjowanymi w ostatnich latach przez związki zawodowe z rządem. Związkowcy podpisali (3 czerwca) z dyrekcją porozumienie, w którym zobowiązali się, że do końca 2019 r. zawieszą spór zbiorowy.

– Uzgodniliśmy z pracodawcą, że negocjacje płacowe zostaną wznowione we wrześniu tego roku. Jeśli jednak dodatkowe pieniądze pojawią się wcześniej, wówczas niezwłocznie siądziemy do stołu i zaczniemy rozmawiać o dalszych podwyżkach – dodaje Piotr Rajman.

Spór zbiorowy w rybnickim szpitalu rozpoczął się w maju zeszłego roku. Przedstawiony wówczas przez związki postulat dotyczył podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników placówki o 1200 zł brutto. W październiku zeszłego roku po strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Teraz udało się uniknąć akcji strajkowej, chociaż w referendum przeprowadzonym w kwietniu w placówce, pracownicy opowiedzieli się za taką formą protestu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest przeszło 1,3 tys. pracowników.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019