Start Aktualności Samorząd wojewódzki wspiera akcję Śląskiej Izby Lekarskiej

Samorząd wojewódzki wspiera akcję Śląskiej Izby Lekarskiej

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 maja 2019

50-60 proc. pacjentów nie powinno trafić na SOR, bo nie wymagają natychmiastowej pomocy...

Samorząd Województwa Śląskiego włączył się w promocję akcji „SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!”, uświadamiającej pacjentów, by umiejętnie korzystali z przygotowanych dla nich rozwiązań systemowych – poinformował nas Piotr Heliński, p.o. kierownika Referatu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Kampania promująca akcję będzie prowadzona we wszystkich marszałkowskich jednostkach ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że 9 kwietnia Śląska Izba Lekarska oraz śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Beskidzka Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie rozpoczęły tę kampanię informacyjną, której celem jest rozładowanie tłoku w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Wortal wpr.pl nieraz informował o tym, że wielogodzinne oczekiwanie wynika m.in. z tego, że pacjenci traktują SOR-y niczym przychodnie. Kreatorzy akcji mówią wprost: chodzi o to, by nie odbierać pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia szansy na doraźną pomoc, jeśli nasz stan zdrowia pozwala na udanie się do placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

– Chcemy mówić o SOR-ach nie tylko w aspektach sensacyjnych zdarzeń, tylko tłumaczyć, jak z nich korzystać, żeby czas oczekiwania był krótszy. Nie możemy dodać pieniędzy, brakuje kadr, możemy więc tylko jedno – apelować do społeczeństwa, żeby umiejętnie korzystać z izb przyjęć i nie zgłaszać się tam z błahymi rzeczami – mówił 9 kwietnia dr Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

SOR jest dla osób, które są w stanie zagrożenia życia. Liczba pacjentów na tych oddziałach w ciągu doby oscyluje od 100 do ponad 200. Statystycznie rzecz biorąc 50-60 proc. pacjentów nie powinno trafić na SOR, bo nie wymagają natychmiastowej pomocy w zagrożeniu zdrowia i życia. Dodać trzeba, i nie można tego ukrywać, że do tego dochodzą braki kadrowe na tych oddziałach, bo coraz mniej lekarzy specjalizować się w medycynie ratunkowej.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019