Start Aktualności EKG i o problemach samorządowych ZOZ-ów

EKG i o problemach samorządowych ZOZ-ów

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 maja 2019

Fot.: Tomasz Żak / BP UMWS

Wicemarszałek śląski Dariusz Starzycki nie ukrywał, że samorządom nie jest lekko prowadzić wojewódzkie jednostki ochrony zdrowia...

W trzecim, ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach rozmawiano o tym jaką rolę pełnią „Samorządy w systemie opieki zdrowotnej”. Wśród panelistów był Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Województwo Śląskie zawiaduje 45 jednostkami ochrony zdrowia. 36 z nich mają status SP ZOZ-ów, a 9 to spółki prawa handlowego. Wicemarszałek Starzycki porównał ten stan posiadania z innymi województwami. I tak Dolnośląskie ma 28 SP ZOZ-ów i 8 spółek. Opolskie odpowiednio: 9 i 4, a Małopolskie – 16 i 1. W posiadaniu Województwa Śląskiego znajdują się 22 szpitale, w tym 4 będące podmiotami prawa handlowego. Zobowiązania wymagalne, tłumacząc na język powszechny: takie, które TRZEBA spłacić za szpitale znajdujące się w tzw. sieci, wynoszą za rok 2018 118 mln zł. To już pokazuje z jakim problemem musi sobie poradzić samorząd wojewódzki. A do tego dochodzą i utrudnienia dane także dla wszystkich jednostek ochrony zdrowia, bez względu na to, jaką mają formę własności i nadzór właścicielski. Kadry, kadry, i jeszcze raz kadry.

Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podkreślił, że personel medyczny, który już więcej zarabia, nie chce pracować po 400 godzin w miesiącu i więcej. Lekarze – podkreślał prezes – obawiają się, że mając tylu pacjentów, to znaczy więcej niż można ich „obsłużyć” w tzw. normalnym trybie, narażają się na odpowiedzialność, nawet i karną. Bowiem tam, gdzie mniej ludzi ma robić to, co powinno czynić więcej ludzi, ryzyko popełniania rozmaitych błędów jest spore. Lekarzy nie przybędzie. To może publicznej ochronie zdrowia ubędzie pacjentów? Jak? Przestaną chorować? Nie, będzie więcej chorych, bo społeczeństwo starzeje się. Może zatem prywatne ubezpieczenia odciążą system?

Teraz, jak podała Katarzyna Jezierska-Stencel, dyrektor biura ubezpieczeń zdrowotnych TUW PZUW, w Polsce 2,5 mln osób wykupiło prywatne ubezpieczenie medyczne. Do ubezpieczalni z tego tytułu wpływa rocznie ok. 800 mln zł. Pakiety medyczne dotyczą jednak leczenia ambulatoryjnego i diagnostyki. Na takie, gwarantujące hospitalizację musimy jeszcze poczekać. Inna sprawa, ilu obywateli będzie na nie stać.

- Żadnego państwa nie stać na finansowanie wszystkich potrzeb zdrowotnych swoich obywateli. Koszty opieki zdrowotnej rosną m.in. ze względu na starzejące się społeczeństwo, coraz większą liczbę pacjentów i rozwój technologii medycznych - stwierdziła jak najbardziej słusznie Katarzyna Jezierska-Stencel.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019