Start Aktualności Więcej pieniędzy na leczenie w województwie śląskim

Więcej pieniędzy na leczenie w województwie śląskim

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 kwietnia 2019

Fot.: WPR

Jest się z czego cieszyć, większe pieniądze na leczenie, mniej sfrustrowanych pacjentów...

82 mln zł dodatkowo dostaną szpitale województwa śląskiego tytułem zwiększonych wycen za procedury przeprowadzone w chirurgii ogólnej i internie. Od 1 kwietnia nie ma limitów na usuwanie zaćmy, więc kolejki radykalnie zostaną skrócone. Nie ma limitowania diagnostyki TK i RM. Śląski Oddział NFZ dostał też 67 mln zł na zapłatę za tzw. nadwykonania. Rachunki uregulowano w 97 proc. wykonanych zabiegów ponad limity kontraktowe.

P.o. śląskiego NFZ Piotr Nowak nie może powiedzieć jeszcze do których szpitali zostaną skierowane dodatkowe tzw. środki. Ujawnił, że najwięcej, bo 3,9 mln zł, trafi do szpitala o „pierwszym stopniu referencyjności”. To wzrost o 13,9 proc. Maksymalna zwyżka, po spełnieniu kilku warunków, może sięgnąć nawet 18 proc. Wzrost wycen jest wyraźny. O 15 proc. więcej szpital dostanie m.in. z leczenie zapalenia płuc i stopy cukrzycowej. Wartość wycen w przypadku np. usunięcia wyrostka robaczkowego wzrasta o 20 proc.

Zniesienie limitów, to wygoda dla pacjenta i komfort pracy dla lekarza, ale i wydatek dla płatnika. Na wykonywanie tomografii komputerowej (TK) śląski NFZ dostał dodatkowo 9,6 mln zł i kolejki do tej diagnostyki mają skrócić się, jak podał w środę (24 kwietnia) dyrektor Nowak, „o 90 procent”. Następny w kolejce do skrócenia kolejki do rezonans magnetyczny (RM); „kolejki skrócą się o 44 proc.” (dodatkowych 2,7 mln zł). Ale najwięcej pieniędzy trafi do okulistyki – 40 mln zł, dzięki czemu w stanach na cito trzeba będzie czekać na zabieg usunięcia zaćmy miesiąc, a w stanach stabilnych dwa, góra trzy miesiące.

– Nielimitowanie świadczeń to sukces i realizacja oczekiwać pacjentów oraz okulistów Nielimitowanie świadczeń to sukces i realizacja oczekiwać pacjentów oraz okulistów. To cywilizacyjny przełom. Jeszcze niedawno na operację zaćmy czekało się lata, od 8 do 10 lat. Obecny czas oczekiwania dzięki nowym zasadom z 83 dni skróci się do 41 dni w przypadkach pilnych. W stabilnych do dwóch miesięcy. To cywilizacyjny przełom – podkreśla prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki.

I miejmy nadzieję, że taki stan będzie trwały.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019