Start Aktualności Czy ratownicy będą za darmo zastępować koronerów?

Czy ratownicy będą za darmo zastępować koronerów?

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 11 kwietnia 2019

Fot.: WPR

W świecie do stwierdzania zgonu uprawniony jest wyłącznie lekarz, a w sytuacjach trudnych, wymagających określenia przyczyny zgonu, włącza się lekarz, który jest koronerem.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, w skrócie: o koronerach, do wstępnych konsultacji. Projekt może trafić do Sejmu w czerwcu. Na razie jest konsultowana. Pomysł resortu mogli wystawiać kierownicy zespołów ratownictwa medycznego w pogotowiu ratunkowym. To nie podoba się ratownikom. I lekarzom również.

Lekarze krytykują projekt m.in. dlatego, że uważają, iż ratownicy nie są od wystawiania aktów zgonu. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi jest niezgodne nie tylko ze sztuką lekarską, ale i z prawem Unii Europejskiej. O ile uzasadnione jest niepodejmowanie medycznych czynności ratunkowych w sytuacji pewnych objawów śmierci, takich jak np. plamy opadowe, o tyle przerwanie podjętych czynności ratunkowych musi mieć mocne uzasadnienie potwierdzone badaniami i doświadczeniem – komentuje prezes NRL dla „Rzeczpospolitej”.

Ratownicy, a z pewnością przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Romanowi Badach-Rogowskiemu, całkowicie nie zgadzają się z opinią prezesa-profesora. Przewodniczący nie widzi merytorycznych przeszkód, by ratownicy mogli stwierdzać, że pacjent umarł. Dostrzega problem, można rzec, natury ekonomicznej. Z projektu wynika, że koroner dostanie pieniążki za stwierdzenia czyjegoś zgonu, a kierownik zespołu ratownictwa medycznego (w ok. 75 proc. jest to ratownik medyczny, w pozostałych – lekarz) ma to czynić w ramach dotychczasowych obowiązków.

„Uwaga Wszyscy zainteresowani. Ustawa przewiduje wynagrodzenie za wystawienie kwita dla wszystkich OPRÓCZ kierownika ZRM! Jak wszyscy wiemy będzie to prowadzić do potężnych nadużyć, bo ZRM będzie robił to za DARMO. Musimy pisać uwagi do tego bubla!” - zachęca na fejsbukowej stronce WPR w Katowicach poznański ratownik Marcin Jankowiak. Może tak stać się, że ktoś dojdzie do wniosku, że po co płacić lekarzom za wystawienie stwierdzenia śmierci, skoro może to zrobić za darmo ratownik z karetki „P” lub lekarz z „S”. A jeśli raz tak się stanie, to stanie się powszechną praktyką. I tego obawia się środowisko ratownicze.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019