Start Aktualności Im więcej ćwiczeń, tym większa skuteczność w realnej akcji

Im więcej ćwiczeń, tym większa skuteczność w realnej akcji

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 4 kwietnia 2019

Fot.: WPR

W symulowanym wypadku zostało rannych paru żołnierzy....

Informowaliśmy już o scenariuszu 11. edycji GRILL, ćwiczeń naszego Pogotowia, straży pożarnej i policji na okoliczność wypadku masowego. Życie zmienia scenariusze także w ćwiczeniach. W czwartek (4 kwietnia) do manewrów dołączyły „czerwone berety z Bielska-Białej i Gliwic. Rozbitych aut i poszkodowanych było więcej niż pierwotnie zakładano...

Nadmierna szybkość, brawura i zwykły pech. I mieliśmy zdarzenie, jak to określa się w języku policyjnym, w którym uczestniczyło w 8 samochodów, w tym dwie wojskowe ciężarówki. Poszkodowanych było co niemiara, więc i zaangażowanie sił i środków było odpowiednie do zaistniałych potrzeb. Więcej niż słowa mówią zdjęcia, możecie więc sobie wyobrazić, jak przebiegały ćwiczenia. Trenowała spora siła służb ratunkowych. Kilka radiowozów policyjnych zabezpieczało miejsce wypadku. Policjanci zablokowali ul. Powstańców Śląskich w Kaletach.

W akcji ratunkowej, podkreślmy to raz jeszcze: na szczęście tylko pozorowanej, udzielało się 7 zespołów ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i 13 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i OSP z Żydlinka.

– To były, w mej wstępnej ocenie, udane ćwiczenia. Oczywiście, że nie wszystko przebiegło idealnie, ale teraz jeszcze za wcześnie jest na końcowe oceny. Ćwiczenia były filmowane z powietrza, z drona, więc będziemy mieli dokładny zapis wszystkiego, co się tu działo – wyjaśnia Michał Kucap ze Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach.

Ta edycja manewrów GRILL była o tyle inna od poprzednich, że przeprowadzono ją w terenie otwartym. Postronni obserwatorzy wiedzieli po paru minutach, że to są tylko ćwiczenia, a nie prawdziwa maskara. Co innego pasażerowie przejeżdżających pociągów. Dowiedzieliśmy się, że kilku z nich... dzwoniło na numer alarmowy 112, informując o wypadku! Wyjaśnialiśmy już, dlaczego organizuje się takie ćwiczenia (przy tej edycji grupa ludzi pracowała przez 6 tygodni!). Wyjaśnijmy jeszcze raz:

– W tych manewrach sprawdzamy gotowość służb, ich współdziałanie w sytuacji, w której dochodzi do wypadku masowego. Przy takich ćwiczeniach wychodzą pewne błędy, ale ćwiczymy właśnie po to, żeby wyeliminować je przy realnym zdarzeniu. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w manewrach za kawał dobrze zobionej roboty! – komentuje Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Gdyby nie były to ćwiczenia, ale czysty real, to 4 kwietnia w Kaletach w takim karambolu, zginęłyby 3 osoby, a 11 odniosłyby rany zagrażające ich życiu...

GALERIA (zdjęć: 14)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od ORPiP

25 kwietnia 2019

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018