Start Aktualności Żądać zaświadczeń o szczepieniach? Czy też nie żądać?

Żądać zaświadczeń o szczepieniach? Czy też nie żądać?

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 marca 2019

Nie bez znaczenia jest, że przedszkolaki nieszczepione stanowią potencjalne źródło chorób zakaźnych...

Oto jest pytanie, które stawia się od paru lat, a które nabiera szczególnej wagi teraz, gdy w kwietniu rozpoczynają się zapisy do żłobków i przedszkoli. Wiadomo, miejsc generalnie w nich jest więcej niż chętnych. Dzieci niezaszczepione są lub mogą być ogniskiem chorób. Czy w tej sytuacji preferowanie poddających się obowiązkowych szczepieniom jest zasadne, choć w świetle prawa może być z nim sprzeczne?

Przypomnijmy, że obowiązkowe,BEZPŁATNE, szczepienia wykonuje się przeciw: • błonicy, • gruźlicy, • inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (pałeczką heomfilną typu B), • krztuścowi, • odrze, • ospie wietrznej (w grupach ryzyka), • ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), • pneumokokom, • różyczce, • śwince, • tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

Wróćmy do meritum. Otóż w Sosnowcu dodatkowe punkty kwalifikacyjne do żłobka dostaną dzieci zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, bo wojewoda śląski choć miał wątpliwości, to nie unieważnił stosownej uchwały radnych. Uchwałę radnych Częstochowy w tej samej kwestii wojewoda unieważnił. I teraz częstochowski magistrat zaskarży tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Za zaskarżeniem opowiedziało się 16 radnych, przeciw było 6. Przyjęta w styczniu uchwała obligowała rodziców chcących umieścić dziecko w miejskim żłobku lub przedszkolu do złożenia oświadczenia, że przeszło ono obowiązkowe szczepienia. Kryterium to nie dotyczyłoby dzieci, które nie podległy obowiązkowym szczepieniom z przyczyn medycznych.

„Mamy zamiar nieco ją zmienić, na wzór rozwiązania przyjętego w Sosnowcu, i ponownie procedować. Chcemy też przeprowadzić konsultacje społeczne wśród rodziców, by dowiedzieć się, czy kwestia szczepień dzieci w placówce, do której uczęszcza ich dziecko, jest dla nich istotna, czy też jest im to obojętne” – cytuje inicjatorkę akcji, radną Jolantę Urbańską, Portal Samorządowy.

Wariant sosnowiecki
nie blokuje lub ogranicza nieszczepionym dzieciom dostępu do przedszkola, ale do żłobka. Wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu:

– Gmina ma obowiązek przyjmowania dzieci powyżej 4. roku życia do przedszkola i nie może stosować kryteriów kwalifikacyjnych w rodzaju zaświadczeń o szczepieniach. Co innego rzecz ma się w przypadku żłobka, gdzie zasad kwalifikacji nie określa tzw. ustawa oświatowa. I to właśnie przy zapisach do żłobka w Sosnowcu będzie można przedstawiać zaświadczenie o realizacji obowiązku szczepień...

Nadzór prawny wojewody śląskiego nie odniósł się do uchwały podjętej przez radnych. W związku z tym uchwała wchodzi w życie i jest obowiązująca. Oznacza to, że gdy dwie rodziny będą spełniały na tym samym poziomie kryteria przyjęcia, a jedna z nich takie zaświadczenie przedstawia, a druga nie, to jeżeli będzie tylko jedno miejsce w żłobku, to przyjęte zostanie dziecko, które jest zaszczepione. Dodać trzeba, że magistrat szacuje, iż lista rezerwowa zgłaszających swoje dzieci do przyjęcia do żłobka będzie miała ok. 200 nazwisk.

Czy za niewywiązywania się z obowiązku nałożonego prawem na rodziców/opiekunów mają de facto odpowiadać dzieci? To jest rzeczą dyskusyjna. Bezdyskusyjne jest, że obecnie za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień ochronnych, grozi grzywna od 500 do 5000 zł i jest ona nakładana NA KAŻDEGO Z RODZICÓW. Karani nimi, odwoływali się do sądów. Teraz już się to skończy, bo z początkiem marca Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, ze kary za nieszczepienie dzieci są zasadne, a to oznacza, że wszelkie odwołania od wymierzonych grzywien będą nieskuteczne.

Czy należy karać
za niedopełnienie obowiązku szczepień? „Jestem raczej zwolennikiem inwestowania w edukację prozdrowotną, ale biorąc pod uwagę dzisiejszy stan wiedzy społeczeństwa na temat szczepień, obowiązek szczepień jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. A skoro jest obowiązek, potrzebna jest jakaś forma kontroli jego przestrzegania, więc grzywna jest w pewnym stopniu taką formą kontroli i mobilizacji do spełnienia obowiązku – podkreśla Aleksandra Dufour, naukowiec immunolog, doktor nauk biomedycznych Uniwersytetu Genewskiego, w wywiadzie dla portalu prawo-mamy.pl.

W Polsce rozwiązania prawne dotyczące szczepień obowiązkowych sięgają czasów PRL. Nawet największe grzywny nie zawsze spełniają funkcję motywacyjną, skłaniającą rodziców do zmiany decyzji. Może są za niskie? A może należałoby sięgnąć po radykalne rozwiązania. Np. takie, które będą zastosowane we Włoszech. Tam niezaszczepione dzieci powyżej 6. roku życia będą proszone o nieprzychodzenie do szkół. Jeśli przyjdą, to rodzice będą karani grzywną w wysokości do 500 euro (połowa polskiej „stawki”). Dzieci poniżej szóstego roku życia mogą być odsyłane do domu. Też to jest rozwiązanie dyskusyjne. A zatem, co innego? Edukacja?

Z badań zleconych w 2018 r. przez Komisję Europejską wynika, że szczepienia są ważne dla dzieci najbardziej podziela się w Portugalii (98 proc.) i Finlandii (97,6 proc.), a najmniej w Polsce (75,9 proc.). Szczepienia są bezpieczne uważa 95,1 proc. Portugalczyków. Polska zajmuje 4. miejsce od końca (72,4 proc.). Bardziej nieufni są tylko Bułgarzy, Łotysze i Francuzi (szczepienia są bezpieczne tylko dla poniżej 70 proc. badanych). A kto najwyżej ocenia ich skuteczność? Znów na pierwszym miejscu są Portugalczycy (96,6 proc.), Na samym końcu tej oceny plasują się Litwini (70,9 proc.). Prawie 25 proc. Polaków wątpi w skuteczność szczepień. I z tej grupy zwolenników pobiera rozrastających się ruch antyszczepionkowców...

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019