Start Aktualności Były u nas przedszkolaki i nie żałują tej wycieczki

Były u nas przedszkolaki i nie żałują tej wycieczki

WPR

DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 12 marca 2019

Dwadzieścioro dzieciaków, 6-latków z „Biedronek” i „Żabek” z Przedszkola Miejskiego nr 52 w Katowicach wie, co trzeba zrobić by przewrócić leżącego i nieprzytomnego do bezpiecznej, bocznej pozycji. A, gdy potrenują to w domach, to raczej tych lekcji nie zapomną.

 Michał Kucap ze Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach, gdyby nie był ratownikiem, to z pewnością mógłby zostać... nauczycielem. Nie, to nie są żarty. W pracy z takim bardzo młodocianymi uczniami trzeba wykazać się pedagogicznym podejściem.

– Chciałbym, żebyście się nauczyli przełożyć człowieka leżącego na brzuchu do bezpiecznej pozycji, czyli na boku. Zobaczycie sami, że każdy z was może to zrobić nawet z kimś znacznie od was cięższym. Jak się dziś tego nauczycie, to w domu poćwiczycie z rodzicami. Dobrze?

– Taaak.

– A umiecie wezwać pogotowie, na który numer trzeba dzwonić?

I odpowiedź, prawie chóralna:

– Na stooo dwanaście.

– I na na jaki jeszcze?

I tu też padła prawidłowa odpowiedź.

Pan nauczyciel pokazał uczniom, jak ułożyć dłonie na nieprzytomnej osobie („zrobić krecika”), by bez trudu nawet dziecko mogło przewrócić na boku dorosłą osobę. Uczniowie byli pojętni. Radzili sobie. Potem poćwiczyli w tzw. parach. Też im dobrze szło. A wycieczkę do pogotowia ratunkowego w ramach „Bezpiecznego malucha”, edukacyjnej akcji autorstwa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i naszej współorganizacji, dopełniły dokładne oględziny karetki. I od wewnątrz. I z zewnątrz. A za podziękowania od przedszkolaków ślicznie dziękujemy.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019