Start Aktualności Wojskowy Instytut Medyczny wyróżnił mężnych duchem

Wojskowy Instytut Medyczny wyróżnił mężnych duchem

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 11 marca 2019

Fot.: WPR

Mężni - Tomasz Męcik-Kronenberg (od lewej), Krzysztof Wiśniewski i Robert Ryczek...

Tomasz Męcik-Kronenberg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest laureatem II edycji nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) przyznawanej przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (WIM). Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy otrzymał statuetkę w kategorii instytucjonalnej. Robert Ryczek z WIM został wyróżniony dyplomem honorowym.

Ustanawiając nagrodę Animus Fortis Instytut chciał uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych w Polsce.

- W tym roku Kapituła przyznała nagrody w dwóch kategoriach: za indywidualne, osobiste czyny wykraczające poza obowiązki służbowe oraz zespołowe, a także dla instytucji szczególnie wpisujących się w ideę nagrody - mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak informując o rezultatach II edycji konkursu podczas zakończonego 8 marca Kongresu Wyzwań Medycznych.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg
to nie tylko lekarz, naukowiec, dydaktyk, autor publikacji naukowych, ale i organizator wielu akcji edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego. „Kapituła nagrody doceniła nie tylko osiągnięcia doktora Tomasza Męcika-Kronenberga na gruncie zawodowym i naukowym, lecz także osobiste męstwo, którym wykazał się jako członek specjalistycznych grup ratowniczo-poszukiwawczych. Uznanie Kapituły zdobyła również niezwykła determinacja i profesjonalizm prezentowane podczas szeregu akcjach ratowniczych, w których brał udział. Laureat niósł pomoc po zderzeniu pociągów pod Szczekocinami, a także po zawaleniu kamienic w Sosnowcu czy w Świebodzicach” - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Krzysztof Wiśniewski
- kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń WSPR w Bydgoszczy jest ratownikiem medycznym, specjalistą pielęgniarstwa ratunkowego, instruktorem ratownictwa medycznego i wykładowcą akademickim, a także współautorem filmów szkoleniowych z zakresu pierwszej pomocy.

„Kapituła nagrody doceniła dorobek naukowy oraz działalność edukacyjną Laureata. Jest on autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym broszury popularyzującej wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz darmowej aplikacji mobilnej poświęconej tej tematyce. Uznanie Kapituły zdobyła także inicjatywa walki z agresją, z jaką spotykają się zespoły ratownictwa medycznego. Laureat nagłaśnia takie przypadki, organizuje szkolenia z samoobrony i przymusu bezpośredniego dla ratowników medycznych. Między innymi dzięki jego staraniom wydano wytyczne dla prokuratorów odnośnie postępowania z agresorami w stosunku do medyków” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Płk dr n. med. Robert Ryczek
- kardiolog z WIM, to uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce” i współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.

„Kapituła nagrody doceniła jego wyjątkowe zaangażowanie w charytatywne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom Afryki. Nie tylko konsultował pacjentów w ramach cyklicznej akcji „Kardiolog w Afryce”, lecz także edukował tamtejszy personel w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu krążenia. Służył także eksperckim wsparciem w czasie wyjazdów minister Beaty Kempy, odpowiadającej w rządzie za pomoc uchodźcom. Uznanie Kapituły zdobyły również opracowania, które stały się podstawą do przygotowania polskich projektów medycznej pomocy humanitarnej dla m.in. Ugandy”.

Laureatom gratulujemy. Dodajmy, że w ubiegłym roku patronat honorowy nad Nagrodą Animus Fortis objęła ówczesna premier Beata Szydło. Nadal patronuje nagrodzie jako wicepremier.

 

GALERIA (zdjęć: 8)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019