Start Aktualności Wojskowy Instytut Medyczny wyróżnił mężnych duchem

Wojskowy Instytut Medyczny wyróżnił mężnych duchem

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 11 marca 2019

Fot.: WPR

Mężni - Tomasz Męcik-Kronenberg (od lewej), Krzysztof Wiśniewski i Robert Ryczek...

Tomasz Męcik-Kronenberg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest laureatem II edycji nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) przyznawanej przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (WIM). Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy otrzymał statuetkę w kategorii instytucjonalnej. Robert Ryczek z WIM został wyróżniony dyplomem honorowym.

Ustanawiając nagrodę Animus Fortis Instytut chciał uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych w Polsce.

- W tym roku Kapituła przyznała nagrody w dwóch kategoriach: za indywidualne, osobiste czyny wykraczające poza obowiązki służbowe oraz zespołowe, a także dla instytucji szczególnie wpisujących się w ideę nagrody - mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak informując o rezultatach II edycji konkursu podczas zakończonego 8 marca Kongresu Wyzwań Medycznych.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg
to nie tylko lekarz, naukowiec, dydaktyk, autor publikacji naukowych, ale i organizator wielu akcji edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego. „Kapituła nagrody doceniła nie tylko osiągnięcia doktora Tomasza Męcika-Kronenberga na gruncie zawodowym i naukowym, lecz także osobiste męstwo, którym wykazał się jako członek specjalistycznych grup ratowniczo-poszukiwawczych. Uznanie Kapituły zdobyła również niezwykła determinacja i profesjonalizm prezentowane podczas szeregu akcjach ratowniczych, w których brał udział. Laureat niósł pomoc po zderzeniu pociągów pod Szczekocinami, a także po zawaleniu kamienic w Sosnowcu czy w Świebodzicach” - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Krzysztof Wiśniewski
- kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń WSPR w Bydgoszczy jest ratownikiem medycznym, specjalistą pielęgniarstwa ratunkowego, instruktorem ratownictwa medycznego i wykładowcą akademickim, a także współautorem filmów szkoleniowych z zakresu pierwszej pomocy.

„Kapituła nagrody doceniła dorobek naukowy oraz działalność edukacyjną Laureata. Jest on autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym broszury popularyzującej wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz darmowej aplikacji mobilnej poświęconej tej tematyce. Uznanie Kapituły zdobyła także inicjatywa walki z agresją, z jaką spotykają się zespoły ratownictwa medycznego. Laureat nagłaśnia takie przypadki, organizuje szkolenia z samoobrony i przymusu bezpośredniego dla ratowników medycznych. Między innymi dzięki jego staraniom wydano wytyczne dla prokuratorów odnośnie postępowania z agresorami w stosunku do medyków” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Płk dr n. med. Robert Ryczek
- kardiolog z WIM, to uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce” i współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.

„Kapituła nagrody doceniła jego wyjątkowe zaangażowanie w charytatywne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom Afryki. Nie tylko konsultował pacjentów w ramach cyklicznej akcji „Kardiolog w Afryce”, lecz także edukował tamtejszy personel w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu krążenia. Służył także eksperckim wsparciem w czasie wyjazdów minister Beaty Kempy, odpowiadającej w rządzie za pomoc uchodźcom. Uznanie Kapituły zdobyły również opracowania, które stały się podstawą do przygotowania polskich projektów medycznej pomocy humanitarnej dla m.in. Ugandy”.

Laureatom gratulujemy. Dodajmy, że w ubiegłym roku patronat honorowy nad Nagrodą Animus Fortis objęła ówczesna premier Beata Szydło. Nadal patronuje nagrodzie jako wicepremier.

 

GALERIA (zdjęć: 8)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019