Start Aktualności 5,5 miliona zł dla szpitala od marszałka z unijnych funduszy

5,5 miliona zł dla szpitala od marszałka z unijnych funduszy

WPR

DLA PACJENTÓW | 26 lutego 2019

Fot.: WPR

Umowę z prezes SZB Wiolettą Niemiec podpisali marszałek śląski (z lewej) Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża...

Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach otrzyma 5,5 mln zł z funduszy unijnych na realizację projektu „Poprawa wskaźnika zdrowych urodzeń oraz ograniczenie negatywnych skutków wielochorobowości wieku dojrzałego i starszego poprzez unowocześnienie zaplecza diagnostyczno-leczniczego”.

Używając języka potocznego: szpital będzie miał za co kupić m.in. spirometry, RTG, łóżko operacyjne, inny różnoraki sprzęt diagnostyczny itd. Stosowną umowę podpisano (26 lutego) z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Do tych milionów z UE/Urzędu szpital dołoży jeszcze 700 tys. złotych z tzw. własnych środków. Szpital Zakonu Bonifratrów jest placówką średniej wielkości. Rocznie leczy się w nim 100 tys. pacjentów, a co miesiąc na świat przychodzi 200 dzieci.

– Sprzęt trafi na wszystkie oddziały naszego szpitala, zaczynając od oddziału neonatologicznego, gdzie będziemy mieć dużo większe i lepsze możliwości diagnostyki noworodków. Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli reagować na negatywne skutki załamania demograficznego. Idąc dalej to jest oddział internistyczny, tam wszędzie gdzie są osoby w wieku starszym diagnozowane, mówimy tu o chorobach diabetologicznych, kardiologicznych i pulmonologicznych – wylicza Wioletta Niemiec, prezes Szpitala.

– Życzymy pani prezes energii, żeby wszystkie zamówienia publiczne rozstrzygnęły się szybko, bezboleśnie i żeby ten projekt został jak najszybciej zrealizowany – winszował Jakub Chełstowski marszałek śląski.

Prezes Niemiec podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że jej szpital jest już gotowy do przeprowadzenia przetargów. Jeśli nie stanic nic na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku pacjenci skorzystają z nowego sprzętu. Dzięki niemu ma poprawić się wykrywalność schorzeń i skuteczność terapii chorób negatywnie wpływających na demografię regonu, tj. zaburzeń płodności, chorób układu krążeniowo-oddechowego i onkologicznych.

 Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019