Start Aktualności Coraz więcej ofiar grypy, nie wolno lekceważyć tej choroby!

Coraz więcej ofiar grypy, nie wolno lekceważyć tej choroby!

WPR

DLA PACJENTÓW | 21 lutego 2019

Fot.: PIS

Rady są proste, trzeba je tylko stosować w praktyce...

W tegorocznym sezonie grypowym do połowy lutego w województwie śląskim z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarło 14 osób. Najmłodsza miała 43 lata, najstarsza 84. W tym czasie w całej Polsce odnotowano 48 śmierci pacjentów zarażonych wirusem grypy.

Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka:
• przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy,
• a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne. Apele epidemiologów nie trafiają jednak zasadniczo do naszego społeczeństwa. Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.

Z danych przedstawionych przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) wynika, że w tym sezonie grypowym na tę bagatelizowaną przez wielu chorobę zapadło (lub było podejrzanych o zachorowanie) 2 665 494 osób. Z tej rzeszy chorych aż 9628 osób trzeba było poddać leczeniu w szpitalach (prawie o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu). Co prawda eksperci mówią, że do epidemii grypy nie można (jeszcze) mówić, to jednak dane o śmiertelności wskutek powikłań wywołanych grypą są niepokojące. W sezonie 2017/2018 przez grypę nikt nie stracił życia. 12 zgonów odnotowano w sezonie 2016/2017. Rok wcześniej zmarło 8 osób, a w sezonie grypowym 2014/15 umarła jedna osoba.

– W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4,1 proc. wirus A/H3N2, a tylko za 1,8 proc. wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić – radzi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG. Jak widać z przytoczonych statystyk wirus A/H1N1, zwany kiedyś wirusem świńskiej grypy, teraz jest najgroźniejszy dla ludzi. Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 tys. do 646 tys. ludzi.

 


Więcej o tym, jak zapobiegać zachorowaniu na grypę znajdziesz na tej stronie.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019