Start Aktualności Coraz więcej ofiar grypy, nie wolno lekceważyć tej choroby!

Coraz więcej ofiar grypy, nie wolno lekceważyć tej choroby!

WPR

DLA PACJENTÓW | 21 lutego 2019

Fot.: PIS

Rady są proste, trzeba je tylko stosować w praktyce...

W tegorocznym sezonie grypowym do połowy lutego w województwie śląskim z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarło 14 osób. Najmłodsza miała 43 lata, najstarsza 84. W tym czasie w całej Polsce odnotowano 48 śmierci pacjentów zarażonych wirusem grypy.

Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka:
• przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy,
• a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne. Apele epidemiologów nie trafiają jednak zasadniczo do naszego społeczeństwa. Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.

Z danych przedstawionych przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) wynika, że w tym sezonie grypowym na tę bagatelizowaną przez wielu chorobę zapadło (lub było podejrzanych o zachorowanie) 2 665 494 osób. Z tej rzeszy chorych aż 9628 osób trzeba było poddać leczeniu w szpitalach (prawie o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu). Co prawda eksperci mówią, że do epidemii grypy nie można (jeszcze) mówić, to jednak dane o śmiertelności wskutek powikłań wywołanych grypą są niepokojące. W sezonie 2017/2018 przez grypę nikt nie stracił życia. 12 zgonów odnotowano w sezonie 2016/2017. Rok wcześniej zmarło 8 osób, a w sezonie grypowym 2014/15 umarła jedna osoba.

– W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4,1 proc. wirus A/H3N2, a tylko za 1,8 proc. wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić – radzi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG. Jak widać z przytoczonych statystyk wirus A/H1N1, zwany kiedyś wirusem świńskiej grypy, teraz jest najgroźniejszy dla ludzi. Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 tys. do 646 tys. ludzi.

 


Więcej o tym, jak zapobiegać zachorowaniu na grypę znajdziesz na tej stronie.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019