Start Aktualności Czy zwiększy się skład zespołu w karetce pogotowia ratunkowego?

Czy zwiększy się skład zespołu w karetce pogotowia ratunkowego?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 13 lutego 2019

Fot.: Adrian Biegonek

Nieoficjalnie ratownicy przyznają, że zwiększenie składu ZRM może być trudne do przeprowadzenia

Jednolity model zespołów ratownictwa medycznego w całym kraju? Trzyosobowe zespoły w karetkach? Tak, jeśli Sejm przyjąłby nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wg projektu wniesionego przez posłów PSL-UED.

Taka inicjatywa, podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, jest zbieżna z oczekiwaniami środowiska ratowniczego.

– Zespół trzyosobowy jest optymalny do udzielania czynności ratunkowych. Dwuosobowe mogłyby naszym zdaniem funkcjonować jedynie wówczas, gdyby liczba zespołów podstawowych zwiększyła się co najmniej dwukrotnie – uważa Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.

PSL-UED chce wprowadzenia zmian, by zwiększyć nie tylko komfort pracy ratowników, ale także bezpieczeństwa pacjentów i wychodzi z założenia, że trzyosobowy zespół działa szybciej i skuteczniej od dwuosobowego. Co na to resort? Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko propozycja zwiększenia liczebności zespołów „z pewnością będzie przedmiotem uzgodnień i konsultacji”.

Nieoficjalnie jednak ratownicy przyznają, że taka zmiana może być trudna do wprowadzenia. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że ratownicy będą zatrudnieni na etatach, a nie – jak jest dziś na etatach lub kontraktach opartych na jednoosobowej działalności gospodarczej. Środowisko podkreśla, że brakuje ludzi do pracy, a pracujący wyrabiają po kilkaset godzin w miesiącu. „Jeśli będą pracować tylko na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie zwiększy się liczebność zespołów, mogą pojawić się problemy z wypełnieniem grafików” – ostrzegają w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie SP ZOZ-om, jednostom budżetowym i spółą kapitałowym z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019