Start Aktualności Czy zwiększy się skład zespołu w karetce pogotowia ratunkowego?

Czy zwiększy się skład zespołu w karetce pogotowia ratunkowego?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 13 lutego 2019

Fot.: Adrian Biegonek

Nieoficjalnie ratownicy przyznają, że zwiększenie składu ZRM może być trudne do przeprowadzenia

Jednolity model zespołów ratownictwa medycznego w całym kraju? Trzyosobowe zespoły w karetkach? Tak, jeśli Sejm przyjąłby nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wg projektu wniesionego przez posłów PSL-UED.

Taka inicjatywa, podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, jest zbieżna z oczekiwaniami środowiska ratowniczego.

– Zespół trzyosobowy jest optymalny do udzielania czynności ratunkowych. Dwuosobowe mogłyby naszym zdaniem funkcjonować jedynie wówczas, gdyby liczba zespołów podstawowych zwiększyła się co najmniej dwukrotnie – uważa Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.

PSL-UED chce wprowadzenia zmian, by zwiększyć nie tylko komfort pracy ratowników, ale także bezpieczeństwa pacjentów i wychodzi z założenia, że trzyosobowy zespół działa szybciej i skuteczniej od dwuosobowego. Co na to resort? Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko propozycja zwiększenia liczebności zespołów „z pewnością będzie przedmiotem uzgodnień i konsultacji”.

Nieoficjalnie jednak ratownicy przyznają, że taka zmiana może być trudna do wprowadzenia. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że ratownicy będą zatrudnieni na etatach, a nie – jak jest dziś na etatach lub kontraktach opartych na jednoosobowej działalności gospodarczej. Środowisko podkreśla, że brakuje ludzi do pracy, a pracujący wyrabiają po kilkaset godzin w miesiącu. „Jeśli będą pracować tylko na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie zwiększy się liczebność zespołów, mogą pojawić się problemy z wypełnieniem grafików” – ostrzegają w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie SP ZOZ-om, jednostom budżetowym i spółą kapitałowym z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019