Start Aktualności Tu także wprowadzają preferencje dla zwolenników szczepień

Tu także wprowadzają preferencje dla zwolenników szczepień

WPR

DLA PACJENTÓW | 1 lutego 2019

Szczepienia obowiązkowe mają zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne...

Sosnowiec dołączył do miast wspierających obowiązkowe szczepienia dzieci. W kwalifikacji do miejskiego żłobka promowani będą ci, których pociechy są szczepione, co poświadczyć mają oświadczeniami.

Nie tak dawno radni Częstochowy przyjęli uchwałę w myśl której, dzieci szczepione będą otrzymywały dodatkowe punkty w kwalifikacji do przedszkoli. Parę lat wcześniej radni przyjęli, że nieszczepione dzieci nie mają prawa do miejskich przedszkoli, co zakwestionował wojewoda. W Sosnowcu promocję obowiązkowych szczepień rozpoczęto małymi krokami – od jedynego miejskiego żłobka i klubu dziecięcego, instytucji uzupełniającej działalność tego pierwszego.

– Prezydent Arkadiusz Chęciński przedłożył projekt uchwały zmieniającej statut żłobka. W statucie znalazł się punkt, w którym jednym z kryteriów naboru jest oświadczenie rodziców o poddaniu ich dzieci ob obowiązkowym szczepieniom. Co to oznacza? A to, że w sytuacji, gdy kandydaci do żłobka spełniają w równym stopniu inne wymagania kwalifikacyjne, to o pierwszeństwie decyduje wypełnienie obowiązku szczepień – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. I podkreśla, że gmina na razie nie wprowadza takiego kryterium do przedszkoli, bo chce zobaczyć, jak nowe rozwiązanie zostanie przyjęte przez rodziców i... wojewodę. Ponadto starania o przyjęcie do żłobka rozpoczynają się wcześniej niż w przedszkolach, bo w kwietniu. Za przyjęciem uchwały promującej obowiązkowe szczepienia (31 stycznia) głosowało 25 z 23 radnych, tylko dlatego, że dwóch rajców nie uczestniczyło w posiedzeniu Rady Miejskiej.

Do gminnego żłobka obecnie uczęszcza 331 dzieci. W niepublicznych żłobkach jest 519 miejsc, ale tam na razie nie myślą o wprowadzeniu oświadczeń szczepionkowych. Szczepienia obowiązkowe dla dzieci mają zapewnić – przypomina Ministerstwo Zdrowia - maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne i wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie. Zalicza się do nich szczepienia przeciwko następującym chorobom:
• gruźlicy,
• zakażeniom pneumokokowym,
• błonicy,
• krztuścowi,
• polio (poliomyelitis),
• odrze,
• śwince,
• różyczce,
• tężcowi,
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
• zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

W Polsce nie ma skutecznego nadzoru, a rodzice nieszczepiący dzieci oprócz kary finansowej nie ponoszą żadnej innej. We Włoszech właśnie wprowadzono zakaz przyjmowania do przedszkolu dzieci bez aktualnej karty szczepień. Według orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego inspekcja sanitarna będzie mogła zmusić rodziców do szczepienia. Nie będzie zmuszona czekać, aż dziecko ukończy 19. rok życia, gdyż zbyt wiele chorób może w tym czasie powrócić. Kary finansowe mogą sięgać nawet do 5 tys. zł.

 

 

 

 

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018