Start Aktualności Kto zostanie zimowym mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

Kto zostanie zimowym mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 29 stycznia 2019

Fot.: WPR

Na brak śniegu nie będzie można narzekać...

29 stycznia zaczynają się w Bielsku-Białej XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Mistrza poznamy 1 lutego. Zawody organizuje Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Powiat Bielski.

W mistrzostwach startuje 31 zespołów ratownictwa medycznych z Polski (w tym także z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach) oraz trzy z zagranicy, konkretnie – z Ukrainy. Zgodnie z regulaminem i zwyczajem w tego rodzaju imprezach organizatorzy nie informują o zadaniach dla startujących.

– Zespoły ratowników medycznych będą miały do wykonania osiem zadań. Chodzi nam o szkolenie, staramy się więc kreować takie sytuacje, które mogą wydarzyć się w życiu – informuje Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego

Radio Bielsko podaje, że w nocy ze środy na czwartek nie przejedzie się tunelem na Al. Andersa w kierunku Makro. W godzinach od 19:00 do 4:30 będzie jeździło się objazdami na odcinku od rozwidlenia ulicy z DW 942 do skrzyżowania z ul. Jana Sobieskiego. Można spodziewać się, że będą zbliżone do tych z ubiegłego roku. Wówczas szczególnie trudnym sprawdzianem, była pozorowana akcja ratowania 4-letniego dziecka, które popadło w ciężką hipotermię, po tym, jak przez dłuższy czas leżało w zaspie.

Konkurencja była tym bardziej trudna, że pacjent był na Przegibku, a tam z dołu nie da się dojechać karetką. Zespoły musiały podjąć resuscytację przy współpracy ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej, a także wezwać zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, by pacjent trafił do oddziału docelowego, jakim jest ośrodek leczenia hipotermii głębokiej. Jednocześnie musiały podjąć wszelkie działania w celu podniesienia temperatury ciała pacjenta. Możliwe, że sprawdzianowi poddani zostaną, jak w 2018 r., dyspozytorzy medyczni. Wtedy musieli m.in. wdrożyć prawidłowo procedury medycznych i wypełnić formatkę zaczynając od prawidłowego adresu, zebrania wywiadu medycznego i uzyskania jak największej ilości informacji o stanie zdrowia osoby chorej.

29 stycznia rozegrane zostaną konkurencje nocne (od 21:30 do 4:00). W środę ekipy startują o 6:00. Będą się sprawdzać w zadaniach do 17:00. Potem, od 21:00 do 4:00, będzie czas na konkurencje nocne. W czwartek zawodnicy startują o 5:00, kończą zadania o 16:00, a o 19:00 uroczyste zakończenie mistrzostw, ogłoszenie wyników i prezentacja najlepszych zespołów.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019