Start Aktualności Kto zostanie zimowym mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

Kto zostanie zimowym mistrzem Polski w ratownictwie medycznym?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 29 stycznia 2019

Fot.: WPR

Na brak śniegu nie będzie można narzekać...

29 stycznia zaczynają się w Bielsku-Białej XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Mistrza poznamy 1 lutego. Zawody organizuje Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Powiat Bielski.

W mistrzostwach startuje 31 zespołów ratownictwa medycznych z Polski (w tym także z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach) oraz trzy z zagranicy, konkretnie – z Ukrainy. Zgodnie z regulaminem i zwyczajem w tego rodzaju imprezach organizatorzy nie informują o zadaniach dla startujących.

– Zespoły ratowników medycznych będą miały do wykonania osiem zadań. Chodzi nam o szkolenie, staramy się więc kreować takie sytuacje, które mogą wydarzyć się w życiu – informuje Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego

Radio Bielsko podaje, że w nocy ze środy na czwartek nie przejedzie się tunelem na Al. Andersa w kierunku Makro. W godzinach od 19:00 do 4:30 będzie jeździło się objazdami na odcinku od rozwidlenia ulicy z DW 942 do skrzyżowania z ul. Jana Sobieskiego. Można spodziewać się, że będą zbliżone do tych z ubiegłego roku. Wówczas szczególnie trudnym sprawdzianem, była pozorowana akcja ratowania 4-letniego dziecka, które popadło w ciężką hipotermię, po tym, jak przez dłuższy czas leżało w zaspie.

Konkurencja była tym bardziej trudna, że pacjent był na Przegibku, a tam z dołu nie da się dojechać karetką. Zespoły musiały podjąć resuscytację przy współpracy ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej, a także wezwać zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, by pacjent trafił do oddziału docelowego, jakim jest ośrodek leczenia hipotermii głębokiej. Jednocześnie musiały podjąć wszelkie działania w celu podniesienia temperatury ciała pacjenta. Możliwe, że sprawdzianowi poddani zostaną, jak w 2018 r., dyspozytorzy medyczni. Wtedy musieli m.in. wdrożyć prawidłowo procedury medycznych i wypełnić formatkę zaczynając od prawidłowego adresu, zebrania wywiadu medycznego i uzyskania jak największej ilości informacji o stanie zdrowia osoby chorej.

29 stycznia rozegrane zostaną konkurencje nocne (od 21:30 do 4:00). W środę ekipy startują o 6:00. Będą się sprawdzać w zadaniach do 17:00. Potem, od 21:00 do 4:00, będzie czas na konkurencje nocne. W czwartek zawodnicy startują o 5:00, kończą zadania o 16:00, a o 19:00 uroczyste zakończenie mistrzostw, ogłoszenie wyników i prezentacja najlepszych zespołów.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dostaliśmy taki list od śląskich strażaków

11 maja 2020

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019