Start Aktualności Czy pijany może kogoś wieźć do szpitala, by ratować jego życie?

Czy pijany może kogoś wieźć do szpitala, by ratować jego życie?

WPR

DLA PACJENTÓW | 28 stycznia 2019

Ratowanie życia i transportowanie chorych do szpitala najlepiej powierzyć pogotowiu ratunkowemu...

To pytanie pojawia się, gdy w mediach czytamy, że ktoś kto był nietrzeźwy, wiózł kogoś chorego do szpitala i postępował tak, bo stwierdził, że działa w stanie wyższej konieczności. Ostatnio siemianowicka policja nakryła 28-letniego ojca, który miał promil alkoholu we krwi i kilkuletnie dziecko na pokładzie. Wiózł je na... pogotowie ratunkowe. 

Gdy 28-letniego mieszkańca Piekar Śląskich zatrzymała drogówka i wyszło na jaw, że jest pijany, to tłumaczył ten postępek tym, że musiał odwieść swoje dziecko na pogotowie, bo się źle czuło. Życiu dziecięcia nic nie zagrażało, a tatuś bez wyobraźni, sądząc, ze działa w stanie wyższej konieczności, zasiadł za kółkiem zamiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Kierowca popełnił co najmniej dwa poważne błędy. Pierwszy – wsiadł za kółko będąc w stanie nietrzeźwości. Po drugie: pogotowie od dawna nie pełni już roli poradni zdrowia, je się wzywa do pacjenta, a nie wozi chorego do pogotowia. Takie sytuacje, jak opisywana, często skłaniają do szukania odpowiedzi na pytanie postawionego na początku: czy będąc nietrzeźwym można wieźć kogoś do szpitala, bo jego życie jest zagrożone?

– Nie wolno. Wystarczy zadzwonić po pogotowie ratunkowe, każdy ma dziś w kieszeni telefon. W Siemianowicach Ślaskich czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego do wezwania wynosi ok. 8 minut. Wożąc chorego, a tym bardziej w stanie zagrożenia życia, z pewnością bardziej mu się zaszkodzi niż pomoże – wyjaśnia Wojciech Miciński, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Kierowca straci prawo jazdy co najmniej na rok. Jak się jeździ po drogach publicznych i ma się więcej niż pół promila alkoholu we krwi, to karą za to jest grzywna oraz do dwóch lat więzienia. Obligatoryjnie dostaje się zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do dziesięciu lat. A jeśli już nie wiedział do czego służy numer 112 lub 999, to mógł zadzwonić po taksówkę. Oszczędziłby sobie i rodzinie kłopotów.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019