Start Aktualności Ważą się losy medycznej części sosnowieckiego Instytutu Medycyny

Ważą się losy medycznej części sosnowieckiego Instytutu Medycyny

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 25 stycznia 2019

Fot.: IMPiZŚ

W IMPiZŚ w Sosnowcu corocznie przeprowadzanych jest około 500 – 600 zabiegów hiperbarii tlenowej...

Pracownicy nie dostają pensji w terminie. Zadłużenie Instytutu nie maleje. Jego los wydaje się być przesądzony. Część medyczna, oddział ostrych zatruć, najpewniej zostaną włączone do któregoś z sosnowickich szpitali. Część naukowa zniknie, choćby dlatego, że wielu naukowców, albo zostało zwolnionych, albo złożyło wypowiedzenia. Brakuje także lekarzy. Wiele na to wskazuje, że zostanie zlikwidowany. Ministerstwo Zdrowia o losach bankrutującego Instytutu, a ściślej jego medycznej części, zdecyduje jeszcze przed 1 lutego.

Marszałek śląski parę dni temu ogłosił, że gotów przejąć Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii (6+25 łóżek) oraz Oddziału Chorób Zawodowych ze struktur Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Byłby one włączone do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu. Prezydent tego miasta też wyraził taką gotowość, ale medyczną część instytutu widziałby w strukturze Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. O uratowaniu części naukowej Instytutu już się praktycznie nie mówi.

Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć przyjmuje corocznie w trybie nagłym i w przypadkach narażenia życia przeszło tysiąc chorych i udziela ponad 6 tys. informacji toksykologicznych jednostkom służby zdrowia, lecznicom i gabinetom weterynaryjnym oraz osobom prywatnym. Rocznie ok. pół tysiąca pacjentów Do ośrodka trafiają pacjenci z nie tylko z województw śląskiego, opolskiego oraz części małopolskiego. Wielu z nich, to ofiary dopalaczy i nieskutecznych prób samobójczych.

Gdyby doszło do likwidacji Ośrodka
to potencjalni pacjenci leczeni byliby w specjalistycznych szpitalach. Gorzej byłoby, gdyby likwidacji uległ Oddziałem Chorób Zawodowych. Tam trafiają odwołania od orzeczeń wojewódzkich ośrodków medycyny pracy dotyczących występowania u pacjenta choroby zawodowej. Wówczas trzeba byłoby jeździć do łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy. I nie wiadomo, czy z tytułu nagłego napływu pacjentów nie wydłużyłby się czas oczekiwania na orzeczenia.

Pacjenci hospitalizowani w Ośrodku stanowią grupę chorych wyselekcjonowanych na podstawie wcześniejszej konsultacji telefonicznej. Są także przyjmowani w trybie nagłym od interweniujących zespołów ratownictwa medycznego, w przypadkach, gdy istnieje u pacjentów bezpośrednie zagrożenie życia i rozwinięcia się ciężkich, często nieodwracalnych powikłań.

Ośrodek ma 6 łóżek intensywnej terapii
w pełni monitorowanych i nadzorowanych, zaopatrzony jest w 6 respiratorów typu Bennett 760, Bennett serii 7000 i Servo-Ventilator, pompy infuzyjne objętościowe i ciśnieniowe, aparat do hemoperfuzji Gambro AK 10, aparat do hemodializy Gambro AK 95 S, aparat Prismaflex 5,0 służący do prowadzenia ciągłych metod nerkozastępczych - CRRT - SCUF, CVVHD, CVVUF, CVVHDF, hemoperfuzji. Ma na wyposażeniu monitor MARS 1TS służący do wykonywania zabiegów dializy albuminowej u chorych z niewydolnością wątroby na różnym tle. Dysponuje także aparatem do stymulacji endokawitarnej serca, defibrylatorem umożliwiający wykonywanie defibrylacji, kardiowersji oraz stymulacji zewnętrznej serca. A przede wszystkim Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć ma na tzw. stanie bogaty zestaw specyficznych i niespecyficznych odtrutek stosowanych w leczeniu zatruć ksenobiotykami.

Oddział Toksykologii Klinicznej hospitalizuje pacjentów z powodu ostrych zatruć ksenobiotykami będący w stabilnym stanie somatycznym. Trafiają tu chorzy przekazani z Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć wymagający doleczenia wtórnych powikłań, chorzy z zatruciami przewlekłymi lub też będący po ciężkim ostrym zatruciu ksenobiotykami wymagający przeprowadzenia specjalistycznych badań kontrolnych. Diagnozowani i leczeni są także chorzy skierowani przez Poradnię Toksykologiczną. Oddział ma 25 łóżek, w tym 3 łóżka zaopatrzone w aparaturę monitorującą podstawowe parametry życiowe – akcję serca, ciśnienie tętnicze krwi, saturację krwi, oddech, posiada pompy infuzyjne objętościowe i ciśnieniowe, a ponadto może korzystać z innej aparatury i pełnego zestawu odtrutek Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć.

Regionalny Ośrodek Hiperbarii Tlenowej dwie jednoosobowe komory hiperbaryczne – Baramed i Draeger, więc możliwe jest prowadzenia leczenia metodą hiperbarii tlenowej w przypadkach tego wymagających, głównie w zatruciach tlenkiem węgla. Corocznie przeprowadzanych jest około 500 – 600 zabiegów hiperbarii tlenowej.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019