Start Aktualności Co zrobić, by pacjentowi na SOR nie podnosiło się... ciśnienie?

Co zrobić, by pacjentowi na SOR nie podnosiło się... ciśnienie?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 24 stycznia 2019

Fot.: WPR

Obecnie w Polsce działąją 232 szpitalne oddziały ratunkowe...

Jaka jest powszechna opinia o wizytach w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), to prawie każdy wie. Skrótowo: nie jest najlepsza. To ma się jednak zmienić. I tej zmianie na lepsze ma służyć m.in. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jej projekt czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

Cóż takiego ma poprawić wizerunek SOR-ów i obsługę pacjentów? TOPSOR! System elektroniczny testowany od 1 stycznia w czterech szpitalach. Od lipca ma przyłączonych zostanie do niego 76 SOR-ów, a jak wszystko dobrze się sprawdzi i nie będzie szwankować, to w systemie do końca 2020 r. znajdą się wszystkie SOR-y. Przypomnijmy, że dziś jest ich 232. Wielogodzinne czekanie na przyjęcie przez lekarza SOR ma skrócić się dzięki m.in. wprowadzeniu obowiązku segregacji medycznej. „Numerek, rejestracja, szybka ocena stanu zdrowia i decyzja, czy pacjent może czekać kilka godzin, czy musi być przyjęty jak najszybciej – tak wkrótce ma wyglądać wizyta na SOR” – ładnie, w jednym zdaniu spuentowała nadchodzące nowości „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nie oznacza to, że TOPSOR i zmiany legislacyjne sprawią, że na SOR-ach będzie się obsługiwanym z marszu. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny przypomina, że po kilka godzin czeka się nie tylko na polskim SOR-e, ale także i na całym świecie. Chodzi o to, by w cierpliwość musieli uzbroić się pacjenci nie wymagający szybkiej interwencji lekarskiej, a ci z tzw. ciężkimi przypadkami byli jak najszybciej diagnozowani i poddawani kierunkowemu leczeniu. TOPSOR na SOR to m.in. osoby, które będą zajmować się wyłącznie przeprowadzaniem medycznej segregacji. Pacjenci mają być na bieżąco informowani o czasie oczekiwania na wizytę u lekarza. Ba, gdy system zostanie zaimplementowany we wszystkich SOR-ach, to o tym, ile przyjdzie czekać, gdy nie jest się w stanie zagrażającym życiu, będzie można dowiedzieć się przed wizytą na SOR.

Za wcześnie jest oceniać działanie systemu w pilotażowych szpitalach, bo – jak podkreśla prof. Ładny – działa dopiero o czterech tygodni. Sprawa jest na tak wczesnym etapie realizacji, że po wpisaniu słowa „TOPSOR” w wyszukiwarkę nie otrzymuje się linków związanych ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi.

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019