Start Aktualności Na tę ustawę czeka środowisko ratowników medycznych

Na tę ustawę czeka środowisko ratowników medycznych

WPR

DLA LEKARZY DLA RATOWNIKÓW | 16 stycznia 2019

Fot.: Wiktor Kucap

Częściowe regulacje prawne dotyczące tej dużej grupy zawodowej znajdują się w ustawie o PRM z 2006 r.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym został skierowany do uzgodnień wewnętrznych i niebawem trafi do konsultacji publicznych. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że Sejm uchwali ustawę jeszcze w tym roku.

– To duży i ważny projekt dla środowiska ratowników medycznych – podkreśliła podczas konferencji prasoej (15 stycznia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – Projekt powstał zgodnie z porozumieniem podpisanym przez ministra zdrowia ze środowiskiem ratowników medycznych w ubiegłym roku. projekt powstał przy aktywnej współpracy z tym środowiskiem.

Projekt ujmuje w normy prawne wykonywanie zawodu, gwarantuje odpowiedni nadzór nad kształceniem zarówno przed- jak i podyplomowym, gwarantuje należytą pieczę nad wykonywaniem zawodu, określa m.in. kto sprawuje nadzór nad zawodem ratownika medycznego. Projektowana ustawa przewiduje utworzenie samorządu zawodowego, a także rejestru ratowników medycznych. Samorząd ratowników byłby podobny do samorządów lekarzy czy pielęgniarek. Dodajmy, że od niedawna swój samorząd mają także fizjoterapeuci.

– Dzięki rejestrowi będzie pełna informacja o ilości oraz kwalifikacjach ratowników medycznych w systemie. Ta regulacja była długo oczekiwana przez środowisko. mam nadzieję, że niebawem zostanie przedstawiona i przyjęta przez stronę rządową – stwierdziła wiceminister, wyrażając nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze w tym roku.

Prace na unormowanie prawnym dla zawodu ratownika medycznego i samorządu zawodowego trwają od... 2015 r.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019