Start Aktualności Na tę ustawę czeka środowisko ratowników medycznych

Na tę ustawę czeka środowisko ratowników medycznych

WPR

DLA LEKARZY DLA RATOWNIKÓW | 16 stycznia 2019

Fot.: Wiktor Kucap

Częściowe regulacje prawne dotyczące tej dużej grupy zawodowej znajdują się w ustawie o PRM z 2006 r.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym został skierowany do uzgodnień wewnętrznych i niebawem trafi do konsultacji publicznych. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że Sejm uchwali ustawę jeszcze w tym roku.

– To duży i ważny projekt dla środowiska ratowników medycznych – podkreśliła podczas konferencji prasoej (15 stycznia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – Projekt powstał zgodnie z porozumieniem podpisanym przez ministra zdrowia ze środowiskiem ratowników medycznych w ubiegłym roku. projekt powstał przy aktywnej współpracy z tym środowiskiem.

Projekt ujmuje w normy prawne wykonywanie zawodu, gwarantuje odpowiedni nadzór nad kształceniem zarówno przed- jak i podyplomowym, gwarantuje należytą pieczę nad wykonywaniem zawodu, określa m.in. kto sprawuje nadzór nad zawodem ratownika medycznego. Projektowana ustawa przewiduje utworzenie samorządu zawodowego, a także rejestru ratowników medycznych. Samorząd ratowników byłby podobny do samorządów lekarzy czy pielęgniarek. Dodajmy, że od niedawna swój samorząd mają także fizjoterapeuci.

– Dzięki rejestrowi będzie pełna informacja o ilości oraz kwalifikacjach ratowników medycznych w systemie. Ta regulacja była długo oczekiwana przez środowisko. mam nadzieję, że niebawem zostanie przedstawiona i przyjęta przez stronę rządową – stwierdziła wiceminister, wyrażając nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze w tym roku.

Prace na unormowanie prawnym dla zawodu ratownika medycznego i samorządu zawodowego trwają od... 2015 r.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019