Start Aktualności Wszy mają się dobrze, ale jak się ich pozbyć?

Wszy mają się dobrze, ale jak się ich pozbyć?

WPR

DLA PACJENTÓW | 10 stycznia 2019

Wszawica problem śląski, warszawski, polski? Niekoniecznie. W Belgii dotyka on 10 proc. dzieci, w Czechach 14 proc., a w USA co roku trzeba zwalczać wszy u niemal 9 mln osób. Wszy (Anoplura) są niewielkich rozmiarów, od 0,35 do 6 mm. Problem jaki stwarzają człowiekowi trzy (głowowa, łonowa i odzieżowa) z 500 gatunków tych insektów jest jednak odwrotny do ich rozmiarów.

– Nie ma chyba w województwie śląskim szkoły, której uczniowie nie doświadczyliby na sobie wszawicy. Rzecz w tym, że nie wiadomo, jak jest skala problemu, bo ostatnie dane o wszawicy pochodzą z 2008 r. Dziś się tego nie liczy– informuje Renata Cieślik-Tarkota z wojewódzkiego sanepidu w Katowicach.

Od dekad nie przenoszą tyfusu
Po pierwsze, że wszawica wyleciała z wykazu chorób zakaźnych. Po drugie: że jest to przypadłość wstydliwa. Po trzecie: z tych dwóch przyczyn walka wszami przypomina zawracanie Wisły kijem. – W 2008 r. minister zdrowia stwierdził, nie bez racji, że wszy nie przenoszą już duru wysypkowego, popularnie zwanego tyfusem. I wykreślił wszawicę z wykazu chorób zakaźnych. I dlatego Państwowa Inspekcja Sanitarna nie rejestruje przypadków tej choroby i nie podejmuje działań, tak jak to się dzieje np. w razie zaistnienia odry – wyjaśnia kierowniczka Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Nie trzeba pytać o zgodę rodziców
To, że z sanepidu w 2008 r. zdjęto obowiązek monitorowania wszawicy i nie można odsyłać zawszonego dziecka do domu, nie znaczy, że w szkołach dyrekcje muszą prosi o zgodę rodziców, by ich dzieciom sprawdzać, czy czasem nie mają we włosach wszy. W katowickim sanepidzie podkreślają, że takie tłumaczenia są bezpodstawne. Rodzice na początku roku szkolnego podpisują zgodę na opiekę profilaktyczną nad ich pociechami. A to oznacza, że higienistka lub inna osoba ze szkolnego personelu może sprawdzać, czy czasem dzieci nie mają czegoś we włosach. – W walce z wszawicą skuteczna jest kwarantanna. Dyrektor szkoły nie może, jak kiedyś, odesłać zawszonego ucznia do domu i nakazać mu być w nim, dopóki nie pozbędzie się wszy. A takie rozwiązanie jest skuteczne. Z mego zawodowego doświadczenia wynika, że nie trzeba być brudnym, by mieć wszawicę. Wszy lubią czyste środowisko. Gdy ma do wyboru brudne włosy lub czyste i pachnące, to skoczy na te drugie. Najlepiej byłoby, gdyby na początku roku szkolnego przeprowadzano globalną kontrolę Renata Cieślik-Tarkota.

Łatwo je wytępić i łatwo je chwycić

I jak to w życiu bywa, co jednym wychodzi na złe innym wychodzi na dobre. Apteki nie narzekają na brak klientów. Podzwoniliśmy po kilku aptekach śląskiej aglomeracji i z tego rozpoznania wyszło, że środków przeciw wszom sprzedaje co najmniej tyle, co tzw. antygrypowych preparatów bezreceptowych. W takim szamponie nie ma już od dawna DDT. Zastąpiono go nietoksycznym dimetykonem. To syntetyczny olej silikonowy, który zatyka aparaty oddechowe wszy i gnid. Te duszą się. I jest po problemie. Do czasu. Dotąd, gdy dziecko znów nie wróci ze szkoły z „robaczkami” we włosach...

Wszawica, fakty i mity
A na koniec trochę o faktach i mitach dotyczących wszawicy z wyjaśnień Głównego Inspektora Sanitarnego.

• Mit. Wszawica wynika z brudu i braku higieny.
• Fakt. Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi.

• Mit. Wszy potrafią skakać i pływać.
• Fakt. Pasożyty te poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi.

• Mit. Osobie dotkniętej wszawicą należy ogolić głowę.
• Fakt. Nie należy golić głowy chorego. Powstające przy okazji golenia mikro uszkodzenia skóry głowy mogą stanowić wrota zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych i przedłużenie procesu leczenia. Wystarczy zastosować dostępne preparaty zwalczające pasożyty.

• Mit. Wszawica jest wyłącznie problemem estetycznym.
• Fakt. Wszawica jest także problemem zdrowotnym. Powoduje wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą ulec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.

• Mit. Zwierzęta domowe mogą być źródłem.
• Fakt. Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.

• Mit. Dokładne umycie głowy szamponem pozwoli pozbyć się wszy.
• Fakt. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trud na do usunięcia.

• Mit. Wszy mają tylko dzieci.
•Fakt. Zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. Dlatego choroba ta jest szczególnie popularna wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019