Start Aktualności Dlaczego w Śląskim notuje się najwięcej zachorowań na WZW A?

Dlaczego w Śląskim notuje się najwięcej zachorowań na WZW A?

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 7 stycznia 2019

Województwo śląskie przoduje w zachorowaniach na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W 2018 r. stwierdzono tu 810 przypadków. To ponad połowa zachorowań na tzw. żółtaczkę pokarmową odnotowanych w minionym roku w całej Polsce.

1457 osób w całym kraju zapadło na chorobę wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby (HAV), którego ludzie są jedynym rezerwuarem. W 2017 r. tych zachorowań było 3006. W województwie śląskim w 2017 r. tzw. choroba brudnych rąk przytrafiła się 547 osobom.

– W 2018 r. najwięcej chorych było w Częstochowie – 453, z czego w grudniu chorowały 46 osoby. Na drugim miejscu jest Sosnowiec. W tym mieście chorowało na żółtaczkę pokarmową 107 osób, ale co pocieszające – w grudniu nie zanotowano już ani jednego przypadku zachorowania. Żółtaczka pokarmowa, czyli WZW A w pewnym stadium wymaga hospitalizacji. Tak czy inaczej wyłącza chorego z życia na co najmniej sześć tygodni – podkreśla Renata Cieślik-Tarkota, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Przyjmuje się, że 20 proc. chorych na WZW A wymaga hospitalizacji. W Śląskiem pomocy w szpitalu wymagało 88 proc. z tych, którzy zachorowali w grudniu. Żółtaczki pokarmowej nie da się wyleczyć farmakologicznie. Przed chorobą brudnych rąk chroni higiena, a jeszcze skuteczniej szczepionka. Rekordowy wzrost zachorowalności w województwie śląskim wiąże się z ruchem ludności, a w Częstochowie szczególnie z pielgrzymkami. Z danych śląskiego sanepidu wynika, że przed szczytem pielgrzymkowym stopień zachorowań na WZW A nie odbiegał wielce od normy. Czy w styczniu sytuacja poprawiła się, o tym będzie wiadomo 17 stycznia. Do sanepidu dane z terenu spływają co dwa tygodnie.

Zakażenie wirusem HAV jest na całym świecie przyczyną ok. 1,4 mln przypadków ostrego WZW rocznie.Występują zachorowania sporadyczne i grupowe (spowodowane skażoną żywnością). Rokowanie co co do przebiegu choroby jest dobre. Co prawda może ona trwać znacznie dłużej niż „standardowych” sześciu tygodni, nawet do kilku miesięcy, to jednak śmiertelność szacuje się na 0,14 proc. Ryzyko zgonu, najczęściej z powodu nadostrego lub piorunującego zapalenia (ostrej niewydolności wątroby), u chorych po 40. roku życia jest jednak 20-krotnie większe niż u młodszych pacjentów.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Rybniku

3 czerwca 2019