Start Aktualności Gdzie w UE mają zaufanie do szczepień, a gdzie go nie mają...

Gdzie w UE mają zaufanie do szczepień, a gdzie go nie mają...

WPR

DLA LEKARZY DLA PACJENTÓW DLA RATOWNIKÓW | 18 grudnia 2018

W części krajów UE zdecydowana większość szczepień zawartych w kalendarzu jest obligatoryjna, w innych istnieją tylko rekomendacje.

Komisja Europejska zleciła Londyńskiej School of Hygiene & Tropical Medicine sporządzenie raportu o zaufaniu do szczepień wśród obywateli poszczególnych krajów Unii. Polacy są wśród największych sceptyków. Najbardziej przekonani są obywatele Portugalii (98 proc.) i Finlandii (97,6 proc.).

Ankietujący pytali m.in. o znaczenie szczepień dla dzieci, ich bezpieczeństwo oraz skuteczność. 90 proc. uważam że szczepionki są ważne. Nieco mniej, że skuteczne, a 82 proc. przekonanych jest, że są to bezpieczne produkty medyczne. Aż 20 proc. ankietowanych wykazał, że szczepienia stoją w konflikcie z ich religijnym światopoglądem.

Przekonanie, że szczepienia są ważne dla dzieci najbardziej podziela się w Portugalii (98 proc.) i Finlandii (97,6 proc.), a najmniej w Polsce (75,9 proc.). Szczepienia są bezpieczne uważa 95,1 proc. Portugalczyków. Polska zajmuje 4. miejsce od końca (72,4 proc.). Bardziej nieufni są tylko Bułgarzy, Łotysze i Francuzi (szczepienia są bezpieczne tylko dla poniżej 70 proc. badanych). A kto najwyżej ocenia ich skuteczność? Znów na pierwszym miejscu są Portugalczycy (96,6 proc.), Na samym końcu tej oceny plasują się Litwini (70,9 proc.). Prawie 25 proc. Polaków wątpi w skuteczność szczepień.

Respondentów poproszono też o opinię na temat dwóch konkretnych szczepionek: MMR i przeciw grypie. Ponad 80 proc. wszystkich badanych uważa, że szczepionka MMR jest ważna (dla ok. 97 proc. Portugalczyków, ale tylko 57 proc. Szwedów; Polska: 76 proc.), ale już znacząco mniej ankietowanych ma podobne zdanie o szczepieniu przeciw grypie – najmniej zwolenników znajdziemy w Austrii – 40,4 proc. – i Danii – 42,6 proc. (w Polsce – 59,7 proc.). Jeśli zaś chodzi o ocenę bezpieczeństwa, to więcej pytanych uważa za bezpieczną szczepionkę MMR niż tę przeciw grypie.

„Gazeta Lekarska” podaje, że w raporcie dodatkowo sondowano poziom zaufania do szczepień wśród tysiąca wybranych losowo lekarzy ogólnych z 10 krajów UE (Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Polska, Włochy, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, UK). Wyniki potwierdziły, że odsetek lekarzy uważających, że szczepienia są dla dzieci ważne, jest bardzo wysoki – od 96 proc. pytanych w Czechach do 100 proc. w Rumunii (Polska: 99 proc.). Bardzo wysokie wskaźniki dotyczyły też opinii o bezpieczeństwie i skuteczności szczepionek. O ile lekarze z pozostałych krajów w zdecydowanej większości uważają, że jest ona ważna i bezpieczna, to już tylko nieco ponad 70 proc. czeskich i 81 proc. słowackich lekarzy ocenia ją za istotną, a odpowiednio 63,6 proc. i 75,2 proc. – za bezpieczną. Wydaje się, że zaufanie do szczepień i wysoka świadomość zagadnienia to kluczowe kwestie warunkujące wysoki poziom wyszczepialności w społeczeństwach.

Państwa w różny sposób próbują egzekwować realizację programów szczepień. W części krajów UE zdecydowana większość szczepień zawartych w kalendarzu jest obligatoryjna, w innych istnieją tylko rekomendacje. Co jednak istotne, polityka staje się coraz mniej liberalna w tym zakresie, np. we Włoszech wprowadzono przepis, na podstawie którego do przedszkoli mogą być przyjmowane wyłącznie dzieci z aktualną kartą szczepień.

 

Czytaj cały raport London School of Hygiene & Tropical Medicine.

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019