Start Aktualności Oto jest najstarszy czynny chirurg w Polsce...

Oto jest najstarszy czynny chirurg w Polsce...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 7 grudnia 2018

Fot.: mat. prasowe

Prof. Murawski jest autorem nowatorskiej metody operacji rozszczepów wargi i podniebienia.

Wiadomo, że funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia dobitnie podtrzymują lekarze, którzy już weszli w posiadanie prawa do EUGENIUSZ MURAWSKI co co tydzień jeździ samochodem do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie operuje małych pacjentów na oddziale chirurgii dziecięcej.

Prowadzi także weekendowe zajęcia dla ratowników w Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Jest autorem nowatorskiej, cenionej na całym świecie, metody operacji rozszczepów wargi i podniebienia, pasjonatem medycyny, lekarzem z powołania. Ponad 20 lat temu przeszedł na emeryturę, bo jako kierownik kliniki mógł pracować tylko do 70. roku życia. Nie wyobrażał sobie jednak życia bez pracy zawodowej.

– Wybrałem zawód, którego uprawianie, pomimo wysokiej odpowiedzialności, sprawia mi radosną przyjemność. Poza tym należy oczywiście dbać o zdrowie, szybko reagować w przypadku zagrożenia. Operacyjnie usunięto mi trzy nowotwory złośliwe bez potrzeby radio- i chemioterapii. W zawale serca po kilku godzinach miałem założony stent w zwężonej tętnicy. Nie palę, nie nadużywam alkoholu, każda ilość jest szkodliwa. Dieta odpowiednia do wieku, BMI utrzymuję w normie. Po pracy chętnie odpoczywałem na działce, fizyczna praca uspokaja nadmierne emocje – mówi bez ogródek o swoim życiu.


Bo było wiele do zrobienia
Dlaczego został chirurgiem dziecięcym? Co skłoniło go do takiego wyboru? Kiedy był studentem IV roku medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej, po jednym z wykładów z pediatrii wygłaszanych przez ówczesnego rektora prof. Bolesława Górnickiego, wstąpił do naukowego koła studenckiego.

– Badaliśmy niedożywione niemowlęta, napisaliśmy pracę naukową, która została nagrodzona na Kongresie Studenckim. Po uzyskaniu przeze mnie dyplomu, Profesor zaproponował mi etat w Klinice Pediatrycznej. Powiedziałem, że zawsze pragnąłem zostać chirurgiem, wówczas zaproponował mi pracę na Oddziale Chirurgii Dziecięcej mówiąc, że jest tam wiele do zrobienia.

Autor nowej techniki operacyjnej
Prof. Murawski jest autorem nowatorskiej metody operacji rozszczepów wargi i podniebienia (tzw. zajęczych warg.

– W połowie ubiegłego wieku, po operacjach rozszczepu wargi ówczesnymi metodami pozostawał zniekształcony nos. Aby rozwiązać ten problem wykonałem w prosektorium badania morfologiczne, po tym przeanalizowałem ich wyniki i na tej podstawie opracowałem technikę operacyjną, która przywraca rozszczepionym tkankom prawidłowy układ. Następnie stopniowo, przez kilka lat wprowadzałem ją do praktyki, w końcu opracowałem wyniki i napisałem pracę naukową przedstawiającą nową metodę. Jest to długoletnia, żmudna praca pochłaniająca mnóstwo czasu, niestety kosztem rodziny. Nie jest to łatwa metoda operacyjna, wymaga dokładnej znajomości budowy prawidłowej i rozszczepionej wargi.

Aktywny nestor polskiej chirurgii podkreśla olbrzymi postęp w medycynie. Rozwinęła się anestezjologia, powstały oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej, rozwinęła się technika operacji małoinwazyjnych: laparoskopowych, endoskopowych. Rozpoznanie ułatwiają nowe techniki obrazowania: tomografia komputerowa, ultrasonografia. W instrumentarium: wymienne ostrza, rozległa paleta atraumatycznych igieł z wtopionymi nićmi.

– Niestety, to wszystko drogo kosztuje, dlatego szpitale są zadłużone – wnioskuje nestor.

Medicus perfectus, czyli lekarz doskonały
Jak wygląd dzień pracy 91-latka? Gdy jedzie do szpitala, wstaje o 4:30. Kąpiel, śniadanie, kawa z ekspresu. Potem jedzie do Gorzowa na Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Melduje się o 7:15. Wkrótce jest raport lekarski, po tym wizyta całego personelu lekarskiego na Oddziale. Następnie zaplanowane operacje, po nich udaje się do przyszpitalnej poradni, gdzie bada przysłanych mu na konsultację pacjentów. Tych, którzy wymagają operacji wpisuje do kalendarza przyjęć na dni, w których pracuje. Natomiast na wykłady z anatomii prawidłowej i topograficznej dla ratowników w Wyższej Szkole Zawodowej jadzie do Gorzowa na dwa dni, sobotę i niedzielę, po 6 godzin lekcyjnych dziennie.

Pod koniec listopada prof. Murawski na tegorocznej uroczystej Gali Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Zamku Królewskim odebrał dyplom „Medicus Perfectus” i specjalną nagrodę ufundowaną przez prezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Inter Polska. Gratulujemy!

 

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Za pomoc w organizacji pikniku chorzowskiego Sanepidu

24 lipca 2019

Podziękowania od X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach

30 czerwca 2019

Za zdobycie III miejsca w turnieju piłki nożnej

23 czerwca 2019

Za organizację Dnia Bezpieczeństwa

19 czerwca 2019

Podziękowania dla Michała Malisza

18 czerwca 2019

Za udział w chorzowskim Pikniku bezpieczeństwa

5 czerwca 2019

Podziękowania za wkład w organizację akcji Bezpieczny Maluch

4 czerwca 2019