Start Aktualności Zatrudnieni w szkołach przejdą szkolenia z udzielania I pomocy

Zatrudnieni w szkołach przejdą szkolenia z udzielania I pomocy

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 4 grudnia 2018

Warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy!

Minister edukacji narodowej znowelizował rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Rozszerza ono m.in. grono osób, które będąc zatrudnionymi w szkołach, muszą umieć udzielić pierwszej pomocy. Umiejętność tę będą musieli posiąść nie tylko nauczyciele, ale nawet sprzątaczki i kucharki.

„W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w szkole, także pozostali jej pracownicy powinni być przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia niewątpliwie największe znaczenie ma czas udzielenia poszkodowanemu pomocy, dlatego tak istotne jest, by każdy z pracowników, który znajdzie się najbliżej osoby potrzebującej pomocy, umiał zareagować w danej sytuacji” - wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Już w poprzedniej wersji rozporządzenia z 2002 r. było stwierdzone, że nauczyciel podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Kursy zaliczali przede wszystkim nauczyciele WF, wychowania technicznego, chemii i fizyki. Za organizację szkolenia dla nauczyciela odpowiada dyrektor szkoły. Nowelizacja określa termin, w którym pracownicy szkoły mają zostać przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dyrekcje mają na to czas do 1 marca 2019 r. Wychodzi na to, że ośrodki prowadzące kursy pierwszej pomocy będą miały sporo kursantów.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Życzenia od posła K. Gadowskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia

3 kwietnia 2019

Były u nas przedszkolaki i...

12 marca 2019

CZERWONE BERETY dziękują za szkolenie z zasad pierwszej pomocy

20 lutego 2019

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018