Start Aktualności Ratownicy nie będą bać się podawać morfiny wijącym się z bólu?

Ratownicy nie będą bać się podawać morfiny wijącym się z bólu?

WPR

DLA RATOWNIKÓW | 20 listopada 2018

Fot.: Michał Kucap

Nowe wytyczne mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu bólu na etapie przedszpitalnym – w karetce i na miejscu zdarzenia.

W każdej karetce pogotowia ratunkowego będzie kartka formatu A4 z wytycznymi ekspertów dotyczącymi podawania środków przeciwbólowych przez zespoły ratownictwa medycznego – informuje portal rynekzdrowia.pl. Obecnie informacje o leczeniu bólu są rozproszone i trudno je spożytkować w praktycznym działaniu.

– Przełom będzie wtedy, kiedy zaczną stosować wytyczne. Problem jest taki, że w karetkach bólu praktycznie się nie leczy. Ratownik medyczny ma mniej więcej dziesięć leków, które może użyć samodzielnie – od morfiny po paracetamol. Co z tego, skoro ich nie podaje pacjentowi. Zastanawialiśmy się, dlaczego – przyznaje prof. Andrzej Basiński, szef klinicznego oddziału ratunkowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, inicjator i współautor zaleceń.

Specjaliści doszli do wniosku, że informacje o leczeniu bólu są rozproszone i trudno je spożytkować w praktycznym działaniu. Zespoły ratownictwa medycznego otrzymałyby jasne wytyczne. Ratownik miałby zapisane na kartce informacje o tym, kiedy i jakie leki należy podać pacjentowi. Nie powinien bać się, że podejmie niewłaściwe czynności.

Nowe wytyczne miałyby ułatwić walkę z bólem w ratownictwie medycznym. Jednym z elementów dobrej praktyki w tym obszarze byłoby wprowadzenie skali bólu. W wytycznych ból podzielono na pięć rodzajów:
• ból głowy,
• klatki piersiowej,
• brzucha,
• przy złamaniach, ranach i urazach oraz
• ból przy oparzeniach.

Dla maksymalnego uproszczenia wprowadzono podział dolegliwości bólowych na trzy stopnie:
• od 1 do 4 ból łagodny,
• 5 do 7 – ból umiarkowany,
• 8 do 10 – ból silny/ekstremalny.

Nowe wytyczne mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu bólu na etapie przedszpitalnym – w karetce i na miejscu zdarzenia. Zostały przedstawione podczas 6. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych (Kraków, 8–10 listopada), w którym uczestniczyło ok. 800 ratowników z całej Polski.

 

Czytaj cały artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania od prezydent Jastrzębia-Zdroju

26 października 2018

Życzenia od Wojskowej Komisji Uzupełnień

16 października 2018

Obywatelka dziękuję naszym ratownikom

25 września 2018

Arena Gliwice dziękuję za nasz wkład w akcję

21 września 2018

Gratulacje dla naszej załogi od ministra zdrowia

21 września 2018

Podziękowania od Hospicjum Cordis

13 września 2018

Za współroganizację Dnia Bezpiecznego Kierowcy

30 lipca 2018