Start Aktualności Nie ma już półdarmowych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów

Nie ma już półdarmowych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów

WPR

DLA PACJENTÓW | 2 listopada 2018

W ubiegłym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 3,5 proc. Polaków...

Od 1 lipca 2018 r. na liście refundacyjnej leków znalazła się szczepionka przeciwko wirusowi grypy na sezon 2018/2019. Uprawnienie do 50-proc. zniżki przyznano osobom powyżej 65. roku życia. Zainteresowanie szczepionkami tej grupy pacjenckiej było trak duże, że nie ma już refundowanych szczepionek. Nie brakuje takich, za które trzeba uiścić pełną odpłatność.

– Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie szczepieniami w tym sezonie. To znak, że decyzja o refundacji była oczekiwana nie tylko przez lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło szczepionek refundowanych. Jednak obecnie na rynku dostępne są pełnopłatne szczepionki czterowalentne, dlatego zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się jeszcze przed nadejściem sezonu zimowego – podkreśla dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Tu i ówdzie jest szansa, że za szczepionki dla seniorów zapłacą lokalne samorządy, o ile – rzecz jasna – nie wykorzystano jeszcze w pełni przyjętych limitów. Jednym z miast, w których samorząd funduje szczepionki przeciwko wirusowi grypy jest Lublin. W tym roku przygotowano szczepionki dla 8750 osób powyżej 65. roku życia, co kosztowało miasto ok. 350 tys. zł. Dodajmy, że w Lublinie taka akcja nie jest jednorazowa i przeprowadzana np. pod okoliczność wyborów. Tutaj prowadzi się ją od 2007 r. Na szczepionki dla 75 tys. seniorów wydano od początku akcji ponad 2,4 mln zł. Profilaktyka kosztuje. Jednak znacznie więcej kosztowałoby leczenie z grypy i powikłań pochorobowych. Osoby starszego wieku są bowiem w grupie zwiększonego ryzyka.

Seniorzy są najczęściej obciążeni różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, np. układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Gdy do tego dojdzie grypa, to przebieg chorób przewlekłych może znacząco się zaostrzyć.

Niestety, świadomość tego, że warto się zaszczepić przeciwko grypie, dzięki czemu albo się na nią nie zachoruje, albo przebieg choroby będzie łagodny, w społeczeństwie jest niewielka. W ubiegłym sezonie grypowym zaszczepiło się zaledwie 3,5 proc. Polaków. Odnotowano ponad 4,6 mln przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na nią. Wskutek powikłań pogrypowych zmarło 40 osób. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego tylko od 16 do 22 października 2018 r. zarejestrowano 95 948 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 35,7 na 100 tys. ludności. Na całe szczęście zgonów z tytułu powikłań pogrypowych, nie było.

Warto wiedzieć, że nawet 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo. Nosiciele mogą być źródłem zagrożenia dla otoczenia, nie mając tego świadomości. Szczepieniom ochronnym winno się poddawać jak najszybciej. Chodzi o to, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę (w Polsce trwa on od stycznia do marca). Dlatego warto zaszczepić się już teraz. Teraz już jednak za pełną odpłatnością, nawet gdy się ma więcej niż 65 lat.. Szczepionka kosztuje średnio od 30 do 60 zł.

 

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Wicemarszałek śląski z życzeniami dla pracujących w WPR

21 października 2019

Dyrekcja SP ZOZ MSWiA z życzeniami dla ratowników

21 października 2019

Od komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach

21 października 2019

Prezydent Zabrza pracownikom WPR

21 października 2019

Dyrektor Śląskiego OW NFZ życzy nam...

21 października 2019

Okolicznościowe życzenia od burmistrz Ogrodzieńca

21 października 2019

Życzenia na DRM od b. dyrektor WPR

21 października 2019